Hibrit sayılar üzerine
On hybrid numbers
- Tez No: 893866
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde involüsyonlar ve anti-involüsyonlar üzerine daha önce yapılan çalışmalara değinilmiştir. ˘ İkinci ve üçüncü bölümlerde reel kuaterniyonların ve split kuaterniyonların involüsyonları ve anti-involüsyonları verildi. Dördüncü bölümde hibrit sayılarla ilgili tanım ve teoremler verildi. Beşinci bölümde hibrit sayıların involüsyonları, anti-involüsyonları ve bunların geometrik yorumları verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. Involutions and anti-involutions in the first part Previous studies on this subject were mentioned. ˘ In the second and third parts, real Involutions and anti-involutions of quaternions and split quaternions are given. In the fourth chapter, definitions and theorems about hybrid numbers are given. In the fifth chapter Involutions and anti-involutions of hybrid numbers and their geometric interpretations were given.