Hemşirelik öğrencilerine iki farklı gerçeklik düzeyi ile verilen simülasyon temelli eğitimin postpartum hemoraji yönetimi becerileri üzerine etkisi
The effect of simulation-based education given to nursing students with two different levels of reality on their postpartum hemorrhage management skills
  1. Tez No: 943479
  2. Yazar: YILDA ARZU ABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM YÜCEL ÖZÇIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimlerinde Simülasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Bilimlerinde Simülasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, iki farklı gerçeklik düzeyi kullanılarak verilen simülasyon temelli eğitimin 4. sınıf hemşirelik öğrencilerinin postpartum hemoraji (PPH) yönetimi becerisi, öğrenme memnuniyeti ve kendine güven düzeyleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Eşitlik deneyi esas alınarak kurgulanan paralel tasarımlı, randomize karşılaştırmalı çalışmanın örneklem grubunu, 2024-2025 eğitim- öğretim yılı bahar döneminde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Hemşirelik Bölümü'nde öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri oluşturmuştur (n=62). Araştırma verileri,“Katılımcı Bilgi Formu”,“Postpartum Hemoraji Yönetimi Gözlem Formu”ve“Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Öğrenciler, Microsoft Office Excel yazılımında rastgele sayılar kullanarak bağımsız bir akademisyen tarafından iki gruba ayrılmış ve bir gruba görsel olarak geliştirilmiş mental simülasyon (VEMS) yöntemi ile diğer gruba hibrit simülasyon yöntemi ile eğitim verilmiştir. Eğitim sonrasında, öğrencilerin PPH yönetimi becerileri, öğrenme memnuniyeti ve kendine güven düzeyleri değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde betimleyici istatistikler, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H ve Spearman's Korelasyon analizi kullanılmıştır. Her iki grupta yer alan öğrencilerin PPH yönetimi beceri düzeyleri (U=436.500, Z= -0.624, p>0.05), memnuniyet düzeyleri (U=476.500, Z= -0.072, p=0.943) ve öğrenmede kendine güven düzeyleri (U=463.500, Z= -0.242, p=0.808) açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak, her iki simülasyon yönteminin öğrencilerin PPH yönetimi becerisi, öğrenme memnuniyeti ve kendine güven düzeyi üzerinde benzer etkilere sahip olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, PPH yönetimi becerisinin geliştirilmesinde, düşük maliyetli ve uygulanması daha kolay olan VEMS yöntemi tercih edilebilir. Bununla birlikte, iletişim becerisinin de geliştirilmesi planlanıyorsa hibrit simülasyon kullanılabilir. Eğitim kurumlarının, öğrenim amacı ve hedefleri doğrultusunda uygun yöntemi seçmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of simulation-based training using two different reality levels on postpartum hemorrhage (PPH) management skills, learning satisfaction and self-confidence levels of 4th year nursing students. The sample group of the parallel-designed, randomized comparative study, which was designed on the basis of an equality experiment, consisted of 4th year students studying at Bandırma Onyedi Eylül University Nursing Department in the spring semester of the 2024-2025 academic year (n=62). The data were collected using the“Participant Information Form”,“Postpartum Hemorrhage Management Observation Form”and“Student Satisfaction and Confidence in Learning Scale”. Students were divided into two groups by an independent academician using random numbers in Microsoft Office Excel software and one group was trained with the visually enhanced mental simulation (VEMS) method and the other group was trained with the hybrid simulation method. After the training, students' PPH management skills, learning satisfaction and self-confidence levels were evaluated. Descriptive statistics, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H and Spearman's correlation analysis were used to analyze the data. There was no statistically significant difference between the groups in terms of PPH management skill levels (U=436.500, Z= -0.624, p>0.05), satisfaction levels (U=476.500, Z= -0.072, p=0.943) and confidence levels in learning (U=463.500, Z= -0.242, p=0.808). In conclusion, it was determined that both simulation methods had similar effects on students' PPH management skills, learning satisfaction and self-confidence levels. Accordingly, the VEMS method, which is low-cost and easier to implement, may be preferred in developing PPH management skills. However, if communication skills are also planned to be developed, hybrid simulation can be used. It is recommended that educational institutions choose the appropriate method in line with the learning purpose and objectives.