İnsan gingival fibroblast hücresinde hidrojen peroksit ile oluşturulan oksidatif streste hekzagonal bor nitrür uygulamasının hücre canlılığı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of hexagonal boron nitride application on cell viability in human gingival fibroblast cells under oxidative stress caused by hydrogen peroxide
  1. Tez No: 893873
  2. Yazar: IŞIL YALÇIN BİLKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE MERACI YILDIRAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, insan gingival fibroblast (İGF) hücrelerinde hidrojen peroksit (H2O2) ile oluşturulan oksidatif stresin öncesinde ve sonrasında hekzagonal bor nitrür (hBN) uygulamasının oksidatif hasarda koruyucu ve tedavi edici etkileri etkisini değerlendirmektir. Çalışmamızda İGF primer hücre hattı kullanıldı. Hücreler 800 μM H2O2 ile indüklenerek oksidatif stres oluşturulmadan önce ve sonra 3 farklı konsantrasyonda (0.001, 0.005 ve 0.01 mg/mL) hBN uygulanarak İGF hücrelerinin canlılığı üzerindeki etkisi XTT testi ile incelendi. Ayrıca 0.01mg/mL konsantrasyonundaki hBN için İGF hücrelerinde oksidatif hasar öncesi ve sonrasında total oksidan seviye (TOS) ölçümü yapıldı. Çalışmadan elde ettiğimiz verilere bakıldığında; İGF hücrelerine oksidatif hasar öncesi hBN uygulandığında hücre hasarını %2-%5,5, oksidatif hasar sonrası uygulandığında hücre hasarını %3-%6,5 oranında azalttığı tespit edildi. TOS ölçümlerinde anlamlı bir farklılık bulunamadı. Sadece hBN uygulanan hiçbir konsantrasyonda İGF hücrelerinde hücre canlılığını azaltıcı bir etki görülmedi. Sonuç olarak, İGF hücrelerinde H2O2 ile oluşturulan oksidatif streste hBN uygulamasının koruyucu ve tedavi edici etkinliği olduğu görüldü. Elde edilen sonuçlar, hBN'nin periodontitis gibi oksidatif stres kaynaklı enflamasyonların ve doku hasarlarının önlenmesinde ve tedavisinde kullanımı açısından umut verici olup ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the protective and therapeutic effects of hexagonal boron nitride (hBN) application before and after hydrogen peroxide (H2O2)-induced oxidative stress on human gingival fibroblast (HGF) cells. In our study, the HGF primary cell line was used. Before and after oxidative stress was created by inducing cells with 800 μM H2O2, hBN was applied at 3 different concentrations (0.001, 0.005, and 0.01 mg/mL) and its effect on the viability of HGF cells was examined by XTT test. In addition, total oxidant status (TOS) was measured before and after oxidative damage in HGF cells for hBN at 0.01 mg/mL concentration. Considering the data we obtained from the study; it was determined that when hBN was applied to HGF cells before and after oxidative damage, it reduced cell damage (2%-5.5% and 3%-6.5%, respectively). No significant difference was found in TOS measurements. No cell viability-reducing effect was observed in HGF cells at any concentration applied only to hBN. In conclusion, it was observed that hBN application had protective and therapeutic effects on oxidative stress induced by H2O2 in HGF cells. The results obtained are promising regarding the use of hBN in the prevention and treatment of oxidative stress-induced inflammations and tissue damage such as periodontitis, and further studies are needed.