Yenidoğan mortalite skorlarının karşılaştırılması
Comparison of newborn mortality scores
- Tez No: 893872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışma ile yaşamın ilk gününde Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatırılan preterm ve term yenidoğanlarda CRİB, SNAP-II, SNAPPE-II, BERLİN, MİNT, TRANSPORT skorlama sistemlerinin mortalite ve başlıca PDA, İVK, NEK, ROP, BPD, RDS, asfiksi gibi morbiditeleri öngörebilme düzeyinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler : Bu çalışmada Ocak 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında, Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı YYBÜ'de takip edilen; yaşamının ilk 12 saatindeki bilgileri tam olan ve merkezimizde doğan bebekler retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya 180 taburcu olan, 52 kaybedilen olmak üzere toplamda 232 bebek dahil edildi. Bulgular: Kaybedilen hastaların SNAP-II, SNAPPE-II, CRİB ve BERLİN skor değerleri istatistiksel olarak yüksektir. Belirleyicilik açısından en yüksek eğri altında kalan alana sahip skor SNAPPE-II'ye aittir. SNAPPE-II'nin 18 üzeri değerinde duyarlık %80,7 ve özgüllük %73,8 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the ability of CRİB, SNAP-II, SNAPPE-II, BERLİN, MİNT, TRANSPORT scoring systems to predict mortality and morbidities such as PDA, IVH, NEC, ROP, BPD, RDS, asphyxia in preterm and term newborns admitted to the Neonatal Intensive Care Unit on the first day of life. Materials and methods: In this study, between January 2022 and June 2023, the babies who were followed up in the NICU of Kayseri City Hospital, Department of Pediatrics, with complete information in the first 12 hours of life and born in our center were retrospectively analyzed. A total of 232 infants, including 180 discharged and 52 lost, were included in the study. Results: SNAP-II, SNAPPE-II, CRİB and BERLİN score values of the lost patients were statistically higher. The score with the highest area under the curve in terms of predictive value belongs to SNAPPE-II. The sensitivity and specificity of SNAPPE-II above 18 was 80.7% and 73.8%, respectively.