6-14 yaş çocuklarda tiroit hormon düzeyleri ile bisfenol-A arasındaki ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between thyroid hormone levels and bisphenol a in children aged 6-14 years
  1. Tez No: 893874
  2. Yazar: PINAR ALTUN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN NAZLICAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: Bisfenol A (BPA), çok çeşitli tüketici ürünlerinde polikarbonat plastiklerde ve epoksi reçinelerde kullanılan sentetik bir yüksek üretim monomeridir. Bisfenol A, normal tiroid fonksiyonunu hücresel sinyalizasyon ve gen ekspresyonu (transkripsiyon) etkileşimi de dahil olmak üzere birçok şekilde bozabilir. Bu çalışmanın amacı, 6-14 yaş arası çocuklarda tiroid hormon düzeyleri ile bisfenol A (BPA) arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Yöntem: Araştırma, Adana ili Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim dalı, Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı ve Çocuk Sağlığı Bilim Dalı ile birlikte yapılan Eylül 2023- Nisan 2024 yılları arasında 102 kişi ile yapılan vaka kontrol çalışmasıdır. Çalışmaya 6-14 yaş çocuklar dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik form, doğum öncesi ve sonrası beslenme şekli ile ilgili anket, kan parametreleri (TSH, T4) ve idrar parametreleri (BPA ve ikameleri) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics Versiyon 20.0 paket programı kullanılmıştır. Analizlerde t testi, Mann-Whitney U testi, Pearson korelasyon testi, Spearman korelasyon analizi, ki-kare testi, IU yöntemi ve ROC analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Bisphenol A (BPA) is a synthetic high-production monomer used in polycarbonate plastics and epoxy resins in a wide variety of consumer products. Bisphenol A can disrupt normal thyroid function in many ways, including interactions affecting cellular signaling and gene expression (transcription). The aim of this study is to investigate the relationship between bisphenol A (BPA) and thyroid hormone levels in children aged 6-14 years. Method: The study is a case-control study conducted with 102 participants between September 2023 and April 2024 in collaboration with the Department of Public Health at Çukurova University Faculty of Medicine, Çukurova University Balcalı Hospital, Department of Pediatric Endocrinology, and the Department of Pediatrics in Adana. Children aged 6-14 years were included in the study. Data collection tools included a sociodemographic form, a questionnaire on prenatal and postnatal nutrition, blood parameters (TSH, T4), and urinary parameters (BPA and its substitutes). IBM SPSS Statistics Version 20.0 package program was used for statistical analysis. Analyses included t-tests, Mann-Whitney U tests, Pearson correlation tests, Spearman correlation analysis, chi-square tests, IU method, and ROC analyses.