Uluslararası döviz (forex) piyasaları, işleyişi, analizi
Foreign exchange market
- Tez No: 89389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Döviz kurlarındaki dalgalanmaların yarattığı belirsizlik ortamı, uluslararası yatırımcıları büyük risklerle karşı karşıya bıraktı. Bu risklerden korunmak isteyen yatırımcılar döviz piyasası işlemlerine yöneldiler. Döviz piyasaları, işlemlerin kapandığı ana göre spot ve forward piyasalar olarak ikiye ayrılır. Döviz kurları; faiz oranlarına, ödemeler dengesi kalemlerine, hükümetin ekonomik politikalarına ve bazı teknik ve psikolojik faktörlere bağlı olarak değişim gösterir. Döviz piyasası işlemleri arbitraj, hedging, spekülasyon ve swaplar olarak sıralanabilir. Arbitrajın, aynı andaki fiyat farklılıklarından yararlanmak amacıyla yapılır. Döviz kurlarındaki beklenmedik değişimlerden kar sağlamayı amaçlayan yönelik işlemler spekülasyon olarak adlandırılır. Hedging işleminde teslimi üeriki bir tarihte olacak dövizin kuru bir anlaşmayla belirlenerek, kurlardaki dalgalanmadan doğabilecek belirsizlik ortadan kalkmış olur. Vadeli ve peşin olmak üzere iki işlemden oluşan swap işlemi net döviz pozisyonunu değiştirmez. Döviz piyasalarında işlem yapan iki tip yatırımcıdan sözedilebilir. Birincisi finansal piyasalarda çalışarak, mevcut risk sıkıntıları içinde kar sağlamayı hedefleyen fon yöneticileridir. Diğer yatırımcı ise, finansal olmayan iş kuruluşlarındaki sermaye idarecileridir. Döviz kurunun gelecekteki değerini tahmin etmek için, döviz fiyatını etkileyen ilgili faktörlerin tamamı analiz edilmelidir. Analiz yöntemleri temel ve teknik analiz olarak ikiye ayrılır. Temel analizde para biriminin değerini belirleyen en önemli veri ülkenin ekonomik piyasasıdır. Teknik analizde fiyat hareketleri grafikle karakterize edUir. Bu grafiğin trendi fiyatların yönünü belirler. Döviz kurları pekçok etkene göre değişim gösterdiğinden, trend fonksiyonunun yalnızca zamana bağlı değişim göstereceğini varsaymak yanıltıcı olur. Bu durumda geleceğin teknik göstergeler yardımıyla öngörümlenmesi daha güvenilir sonuçlar verecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Uncertain conditions created by exchange rate fluctuations make very important risks for International Investors. Investors who avoid from these risks had a tendency to use foreign exchange markets. Foreign exchange markets can he classified as spot markets and forward markets by regarding their transaction finishing time. Exchange rates may flactuate with depending some factors; such as interest rates government fiscal policies and technical - psychological factors. Exchange market transactions are arbitrage, hedging, speculation and swaps. Arbitrage is done to benefit from price differences. The transactions to benefit from unexpected fluctiations of exchange rates are named as specilation. In a hedging business; exchange rate is defined for future times by an agreement so; any uncertainly is eliminated. Swap is two types: with forward and spot of these swap transactions will not differentiate net exchange position. These are two types of investors in the exchange markets. First; fund managers who work in the financial markets and try to make profit in a risky conditions. The second, Capital Managers who work in the non-financial business establishments. All the factors affecting the exchange rates should be analysed to find out estimated future exchange rates. Analysing methods are classified as fundamental and technical. In a fundamental analysis: the most important data is fiscal market of that country. In a technical analysis; price (exchange rates) behaviors are examined by graphically. Trend of this grapf helps analyser in the determination of the future prices. As foreign exchange rates are affected by various factors, assumption of trend function only according to the time factor will be misleading. In this case, forecasting of future by technical indicators will be more reliable.