The Impact of society on the characters in Jane Austen's and Thomas Hardy's fiction
Jane Austen ve Thomas Hardy'nin romanlarında toplumun karakterlerinin üzerindeki etkisi
- Tez No: 89388
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENA TULPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Edebiyat yüzyıllardır dünyada var olan bir olgudur. İnsanoğlu edebiyatı gerek şiir ile gerek roman ile içinden geçenleri karşı tarafa ulaştırma aracı olarak kullanmıştır. Bunun yanı sıra yazarlar ve şairler yaşadıkları dönemleri, o dönemin insanlarını ve sorunlarını da eserleri aracılığıyla bize iletir. Bu tezde ise İngiliz tarihinin ve edebiyatının en önemli dönemlerinden biri olan Victoria dönemininin toplumsal olaylarını ve bunların kişiler üzerindeki etkilerini biri Victoria Döneminin başında yaşamış bir kadın yazarın, diğeri ise 19. Yüzyılın sonunda yaşamış bir erkek yazarın eserleri ile sergilemeye çalışılmaktadır. Söz konusu olan bu tezde, romanlarından yararlanılan yazarlardan hem Jane Austen hem de Thomas Hardy çağlarının önemli yazarlarındandır. Her ne kadar farklı zamanlarda yaşamış olsalar da romanlarmdaki ana karakterler kadındır. Romanlarda geçen karakterlerin hayatları etrafındaki kişiler tarafından etkilenmektedir. Austen daha çok üst orta sındın kurallarının geçerli olduğu küçük bir topluluğu anlatır. Hardy ise kendisinin çok iyi bildiği kırsal bölgede yaşayan insanların yaşamları ile ilgilenir. Fakat her iki yazarın romanları sınırlı bir grubun etrafında geçer. Büyüdükleri ve çok iyi tanıdıkları yaşamları anlatırlar. O sınırlı ve küçük gruplar içindeki kişileri başarıyla yansıtırlar. Austen'ın karakterleri diğer kişilerle doğrudan ilişkiye girer ve onlara uyum sağlamaya çalışır. Hardy' nin kadın karakterleri ise aynı sosyal çevre içinde beraber yaşadıkları insanları göz ardı edip, bağımsız bir hayat kurmaya çalışarak kendi çevrelerinden etkilenmişlerdir. Bu tezin amacı da ana karakterlerin bu toplumsal etkiyi nasıl hissettiklerini, nasıl başa çıkabildiklerini göstermektir. Bu nedenle her iki yazardan iki adet roman seçilmiştir. Önsöz bölümünde Jane Austen ve Thomas Hardy'nin hayatları ve kariyerleri hakkında bilgi verilmektedir. Giriş bölümünde yazarların üslubu ve tezde incelenen dört romanın kariyerierindeki önemi sunulmuştur. Giriş bölümü iv19. Yüzyılın toplumsal yapısını ve insanlarını tanımak açısından Viktorya Döneminin tanıtımı ile devam etmektedir. Toplumun Karakterler Üzerindeki Etkisi adlı üçüncü bolüm romanlardaki karakterlerin tanıtımını amaçlamaktadır. Karakterler içinde bulundukları sosyal çevre ile sunulmuştur. Böylece karakterlerin davranışlarının nedenleri daha iyi gözlenebilir. Karakterlerin ve Olayların Etkileşimi adlı bölümde ise karakterlerin hayatlarının büyüdükleri ortamlardan ne denli etkilendiği görülebilir. Yaşadıkları toplumun değer yargıları doğrultusunda hayatlarını düzenleyebilirler. Bunu başaramayanlar ise mutluluğu bulamadığı görülür. Ayrıca toplum içindeki en küçük sosyal grup olan aileninde ne kadar önemli olduğu görülebilmektedir. Sonuç bölümünde ise, gelişme bölümünde incelenen dört romandan çıkarılan sonuçlar sunulmuştur. Ayrı zamanlarda yaşayan bu yazarların eserlerinde bireyin yaşadığı toplumdan ayrı düşünülemiyeceği ve toplumsal bir varlık olduğu gerçeğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Literature has existed in the world for centuries. Human beings have used it as a means to transmit what they feel through poetry and prose. Moreover, authors and poets transmit the philosophy of the era in which they live through their works. This very thesis tries to exhibit the social events and their effects on the people of The Victorian Period which is one of the most important eras of both in The English Literature and The English History through the works two of which belong to a female who lived at the beginning of this particular period and two of which belong to a male who lived at the end of the 19th century. In this very thesis, both Jane Austen and Thomas Hardy, whose books are used, were important writers of their time. Their main characters are females. Eowever, they lived in different centuries. The lives of the main characters are affected by the people among them. Austen mainly wrote about the upper middle class, while Hardy wrote about the lives of the people in the countryside which he knew very well. Their novels take place in a restricted social circle. They both express the characteristics of the social group in which they grew up. Austen's characters have direct relationships with the other people and try to adapt themselves to the conditions. On the other hand, Hardy's females insist on an independent life ignoring the people with whom they live in the same social circle. The aim of the thesis is to reveal how the characters feel the social effect on their lives and how they handle it So, four novels are chosen to enlighten the aim. In Preface, the lives and literary careers of Jane Austen and Thomas Hardy are given. In Introduction, their style and the importance of the chosen novels in their career are presented. The Introduction part consists of A General Look at the Victorian Period to understand the structure of the society in the 19th century and its people. In the third part which is called The Effects of the Society on the Characters, the introduction of the characters is aimed. The main characters are VIpresented with the features of the social circle they live in. So, the reasons for their behaviors could be understood better. In the fourth part called Interaction Between Events and Characters, it could be observed how the lives of the individuals are affected by the environment they have grown up. They could arrange their lives according to the values of their immediate social groups. Those who could not succeed do not reach happiness. The importance of the family which is the smallest social unit in the society could be seen as well- In Conclusion, the results that have been derived in the previous parts are stated. The facts that the individual is never taken into consideration apart from the society he lives in and he is a social being are derived from the novels of the two writers. Vll