Kaliks[4]aren aminomorfolin türevinin sentezlenmesi veinsan melanom sk-mel-30 hücre hattı üzerinde sitotoksiketkisinin değerlendirilmesi
Synthesis of calyx[4]aren aminomorpholine derivative andevaluation of its cytoxic effect on human melanoma skmel-30 cell line
  1. Tez No: 893899
  2. Yazar: SEMA NUR KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PEMBEGÜL UYAR ARPACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Cilt kanseri, dünya da son yıllarda ciddi artış gösteren kanser türlerinden biridir. Cilt kanserlerinin diğer kanser türlerine oranla daha fazla görülmesinin temel nedenleri arasında, maruz kalmış olduğu dış etkenlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Cilt kanserlerinde etkili olan, en temel dış etken olarak cildin uzun süreli ultraviyole ışınlara maruz kalması gösterilmektedir. Cilt kanserleri ortaya çıktıkları dokuya göre veya hücre tipine göre adlandırılmaktadır. Melanom kanseri de cilt kanseri türleri arasında yer almaktadır. Cilt kanseri türleri arasında melanom kanserleri, diğer kanserlere oranla daha fazla ölümcül etkiye sahiptirler. Melanom kanserleri geleneksel yöntemler ile uygulanan kemoterapi ve radyasyon tedavi yöntemlerine oldukça direnç gösterdiği bilinmektedir. Melanom kanserleri tedavisinde aranan alternatif yöntemler arasında immünoterapi, gen terapisi ve alternatif tıp yöntemleri gibi yöntemler bulunmaktadır. Bu projede metastatik melanom kanseri için alternatif tedavi, yöntemi olarak pinosembrin kullanımı araştırılması yapılacaktır. Metastatik melanom hücre modeli olarak SKMEL-30 hücre hattı kullanılacaktır. Sitotoksisite değerlendirilmesi için XTT kullanılarak IC 50 değerleri hesaplanacaktır. Biyouyumluluk değerlendirilmesi için ise Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından in vivo çalışmalar için önerilen L929 hücre hattı kullanılarak pinosembrinin metastatik melanom hücreleri tedavisinde kullanılabilirliği test edilecektir.
Özet (Çeviri)
Skin cancer is one of the types of cancer that has increased significantly in the world in recent years. Among the main reasons why skin cancers are more common than other types of cancer, it is thought that external factors to which they have been exposed are effective. Prolonged exposure of the skin to ultraviolet rays is shown as the most basic external factor that is effective in skin cancers. Skin cancer is named according to the wich it arises or according to the cell type. Melanoma is a type of skin cancer in cancers. Melanoma cancers are more lethal than other skin cancers. It is known that melanoma cells are highly resistant to chemotherapy and radiation treatment methods applied with traditional methods. Among the alternative methods sought in the treatment of melanoma cancers are methods such as immunotherapy, gene therapy and alternative medicine methods. In this project. The use of pinocembrin as an alternative treatment method for metastatic melanoma cancer will be investigated. The SKMEL-30 cell line will be used as the metastatic melanoma cell model. IC 50 values will be calculated using XTT for cytotoxicity assessment. For biocompatibility evaluation the use of pinocembrin in the treatment of metastatic melanoma cells will be tested by using the L929 cell line recommended for in vivo studies by the International Organization Standardization (ISO).