Fasulye adi mozaik virüsü (Bean common mosaic virus, BCMV), fasulye sarı mozaik virüsü (bean yellow mosaic virus, BYMV) ve fasulye adi mozaik nekroz virüsü (bean common mosaic necrosis virus, BVMNV) 'nün karaman ili fasulye ekim alanlarında varlıklacmnrının ve bulaşıklık oranlarının belirlenmesi
The presence and infection rates of bean common mosaic virus (BCMV), bean yellow mosaic virus (BYMV) and bean common mosaic necrosis virus (BCMNV) in bean planting areas in karaman province determination
- Tez No: 893900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada Türkiye fasulye yetiştiriciliği açısından önemli bir yeri olan Karaman ilindeki üretim alanlarında, bazı virüs hastalıklarının varlığı ve mevcut durumları araştırılmıştır. Araştırılan virüs etmenleri Potyviridae familyasının Potyvirus cinsine ait olan Fasulye adi mozaik virüsü (Bean common mosaic virus, BCMV), Fasulye sarı mozaik virüsü (Bean yellow mosaic virus, BYMV) ve Fasulye adi mozaik nekroz virüsü (Bean common mosaic necrosis virus, BCMNV) 'dür. Karaman fasulye üretim alanlarında yapılan sürveyler sonucunda yapraklarda mozaik deformasyonlar, solgunluk, şekil bozuklukları ve bodurluk gibi viral hastalık simptomları sergileyen fasulye bitkilerinden 140 yaprak örneği alınmıştır. Toplanan örneklerde, belirtilen virüslerin varlığı DAS-ELISA yöntemiyle araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda örneklerden 20 tanesinin söz konusu virüslerden en az bir tanesi ile bulaşık olduğu belirlenmiştir. Başka bir ifadeyle, testlenen bitki örneklerinin %14,29'unun bu virüslerden en az bir tanesi ile bulaşık olduğu tespit edilmiştir. Bu 20 örnekten 11 tanesinin BCMV, 4 tanesinin BCMNV, 1 tanesinin BYMV, 3 tanesinin BCMV+BCMNV ve 1 tanesinin BCMV+BYMV+BCMNV ile bulaşık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence and relative incidence of some virus diseases were investigated in the production areas of Karaman province, which has an important place in terms of bean cultivation in Turkey. The virus agents investigated are Bean common mosaic virus (BCMV), Bean yellow mosaic virus (BYMV), and Bean common mosaic necrosis virus (BCMNV), which belong to the Potyvirus genus of the family Potyviridae. As a result of the surveys carried out in Karaman bean production areas, 140 leaf samples were collected from bean plants exhibiting viral disease symptoms such as mosaic patterns, chlortic mottling, deformations on leaves, wilting and stunting. The presence of the mentioned viruses in the collected samples was investigated by the DAS-ELISA method. As a result of the study, it was determined that 20 of the samples showed positive reaction against to the viruses. In other words, 14,29% of the tested plant samples were detected to be infected by at least one of the viruses. It was determined that 11 of these 20 samples were infected with BCMV, 4 with BCMNV, 1 with BYMV, 3 with BCMV+BCMNV and 1 with BCMV+BYMV+BCMNV.