Afyonkarahisar ili örtü altı domates yetiştiriciliğinde sorun olan bazı virüslerin enfeksiyonlarının ve yaygınlıklarının belirlenmesi
Determination of infections and prevalences of some viruses that are problem in greenhouses tomato growi̇ng in Afyonkarahi̇sar province
  1. Tez No: 893901
  2. Yazar: MERVE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma kapsamında; 2023-2024 yılları üretim sezonunda Afyonkarahisar ili topraksız jeotermal seralarda üretilen domateslerde sorun oluşturan bazı virüs hastalıklarının tespiti ve genel olarak da virüs hastalıklarının yaygınlıklarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bunun için virüs hastalıkları belirtileri gösteren 94 domates bitkisinden yaprak ve meyve örneği alınarak, laboratuvar koşullarında Double antibody sandwich enzyme-linked immunosorbent assay (DAS-ELISA) yöntemi kullanılarak; Domates kahverengi buruşuk meyve virüsü (Tomato brown rugose fruit tobamovirus, ToBRFV), Tütün mozaik virüsü (Tobacco mosaic virus, TMV), Domates lekeli solgunluk virüsü (Tomato spotted wilt virus, TSWV), Hıyar mozaik virüsü (Cucumber mosaic virus, CMV), Domates sarı yaprak kıvırcıklık virüsü (Tomato yellow leaf curl virus, TYLCV) ve Domates mozaik virüsü (Tomato mosaic virus, ToMV) varlıklarını belirlemek amacıyla test edilmişdir. DAS-ELISA ile serolojik olarak %73,44'ünün enfekteli olduğu saptanan domates örneklerinde enfeksiyon oranına göre sırasıyla, %36,17 oranında ToBRFV, %35,10 oranında TMV ve %2,17 oranında TSWV enfeksiyonu tespit edilmiştir. Afyonkarahisar ili virüs hastalıkları yaygınlık oranı %15,9 olarak hesaplanmıştır. CMV, TYLCV ve ToMV virüsleri için gerçekleştirilen testlemelerde örneklerin hiçbirisinde pozitif reaksiyon gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This scope of work; It was aimed to detect the presence of some virus diseases that cause problems in tomatoes produced in soilless geothermal greenhouses in Afyonkarahisar province during the 2023-2024 production season and to reveal the prevalence of virus diseases by observing of the symptoms. For this purpose, 94 leaf and fruit samples were taken from tomato plants showing symptoms of virus diseases and using the Double antibody sandwich enzyme-linked immunosorbent assay (DAS-ELISA) method under laboratory conditions to determine infections of Tomato brown rugose fruit tobamovirus (ToBRFV), Tobacco mosaic tobamovirus (TMV), Tomato spotted wilt virus (TSWV), Cucumber mosaic cucumovirus (CMV), Tomato yellow leaf curl virus (TYLCV) and Tomato mosaic tobamovirus (ToMV) in the samples. According to results of the DAS-ELISA studies 73,44% of the samples were found to be serologically infected by at least one of the viruses. ToBRFV was the most common virus in the samples were detected at a rate of 36,17%. It was followed by TMV at a rate of 35,10% and TSWV at a rate of 2,17%, respectively. The prevalence of virus diseases in Afyonkarahisar province is calculated as 15.9%. No positive reaction was determined in any of the samples in the tests performed for CMV, TYLCV and ToMV viruses.