Sesli ve görsel uyaranlı yürüme platformunun geliştirilmesi
Development of audio and visual stimulated walking platform
  1. Tez No: 893911
  2. Yazar: YUNUS CANDİRİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Basınç sensörlerinin hızla gelişmesiyle birlikte özellikle ayak ayak tabanı basınç dağılımını ölçmek amacıyla platformlar geliştirilmektedir. Platformlar oluşturulurken en önemli sorunlardan bir tanesi de sensörlerin hassasiyetlerinin değerlendirilmesidir. Bunun yanında sağlık uygulamalarında özellikle asimetrik yük dağılımlarını engellemek amacıyla hastalara geri bildirim veren ek özelliklere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu doğrultuda bu tez çalışmasında ince film basınç sensörleri kullanılarak ayak basınç ölçüm platformunun geliştirilmesi amaçlanmıştır. Deney düzeneğinin ilk aşamasında sensörlerin doğru ve hassas ölçüm yapabilmeleri için yüklenme, zemin ve kaplama malzemeleri test edilmiştir. İkinci aşamada deneysel sistemin kurulumu gerçekleştirilmiştir. Son olarak benzetim çalışması ile önerilen sistem 3D olarak tasarlanmıştır Önerilen platform sesli ve görsel uyaranları olacak şekilde tasarlanmıştır. Sensörlerden gelen sinyaller Arduino ile işlenerek speaker modülü ile sesli uyarana, tablet ve bilgisayar yardımı ile de görsel uyarana gönderilmiştir. Yapılan çalışma ile hastanın ayak konumlandırmasında yani ayağını doğru ve düz basmasında aktif olarak kullanması konusunda hastaya ve tedaviyi uygulayan kişiye kolaylık sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of pressure sensors, platforms are being developed specifically to measure foot plantar pressure distribution. One of the most important problems when creating platforms is the evaluation of the sensitivities of the sensors. In addition, additional features that give feedback to patients are needed in healthcare applications, especially to prevent asymmetrical load distributions. In this direction, this research aimed to develop a foot pressure measurement platform using thin film pressure sensors. In the first stage of the experimental setup, loading, floor, and covering materials were tested so that the sensors could make accurate and sensitive measurements. In the second stage, the installation of the experimental system was carried out. Finally, the system proposed by the simulation study was designed in 3D. The proposed platform was designed to have audio and visual stimuli. The signals from the sensors were processed with Arduino and sent to the audio stimulus with the speaker module, and to the visual stimulus with the help of a tablet and computer. We think that the study will facilitate the patient and the person applying the treatment in actively using the patient's foot positioning, that is, in stepping his foot correctly and flat.