Böbrek yetmezliği hastalarında indoksil sülfat ile homosistein arasındaki korelasyon
The correlation between indoxyl sulfate and homocysteine in patients with kidney failure
- Tez No: 893921
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH) olan hastalar, böbrek yetmezliğine yol açan neden ne olursa olsun, ortak çok sayıda sağlık sorunu yaşarlar ve bu sorunlar çeşitli biyokimyasal testlerle teşhis edilebilir. İndoksil sülfat ve homosistein, sağlıklı insanlarda böbrekler tarafından atılan protein bağlı üremik toksinlerdir, ancak böbrek yetmezliği olan hastalarda kanda birikebilirler. Çalışmamızın amacı, diyalize giren böbrek yetmezliği hastalarının bu üremik toksinlerin konsantrasyonunu tahmin etmek ve ardından aralarındaki korelasyonu belirlemektir. 150 hemodiyaliz hastasından alınan örneklerin sonuçları sağlıklı bireylerden alınan 50 örnek sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Sonuçlarımız, ortalama indoksil sülfat düzeyinin hasta grubunda (32,12 ± 0,392) kontrol grubuna (0,842 ± 0,075) kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğunu ortaya koymuştur (P < 0,05). Aynı zamanda, ortalama homosistein düzeyinin hasta grubunda (25,371 ± 4,37) kontrol grubuna (4,842 ± 0,385) göre belirgin bir şekilde yüksek olduğunu ve bu farkın da istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir (P < 0,05).Ayrıca, indoksil sülfat ile homosistein arasında anlamlı pozitif korelasyon kaydedildi (r: 0.6823).
Özet (Çeviri)
Regardless of the underlying cause responsible for kidney failure, patients with chronic kidney disease (CKD) have multiple health problems in common and these problems can be diagnosed through various biochemical tests. The aim of our study was estimating the concentration of the protein bound uremic toxins (indoxyl sulfate and homosisteine) in kidney failure patients undergoing dialysis and then determining the correlation between them. Samples taken from 150 hemodialysis patients and the results was compared with the results of control group samples which consist of 50 samples taken from healthy individuals.