Özel öğrenci yurtlarında sosyo-ekonomik-düzey (SED) ve kültür-farklılıkların iç mekân ve mobilya tasarımında etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of socio-economic-level (SEL) and culture-differences on interior space and furniture design in private student dormitories
  1. Tez No: 893922
  2. Yazar: FATEMEH JABBARZADEH MAMAGHANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KÜRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ahşap ve Çelik Yapılar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, özel öğrenci yurtlarında Sosyo-Ekonomik-Düzey (SED) ve kültür-farklılıkların iç mekân ve mobilya tasarımında etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan yurt anketine, Piyano Kız Öğrenci Yurtları, Eyüpoğlu Kız Öğrenci Yurdu ve Ülkü Kız Öğrenci Yurdu binalarında ikamet eden toplam 100 kız öğrenci katılmıştır. Anketler, 2023 yılının Aralık ayında iki haftalık bir süreçte Google Formlar arayüzünde oluşturulan çevrimiçi anket formu yardımıyla doldurulmuştur. Anket sonuçlarına ilişkin veriler SPSS programıyla değerlendirilmiştir. Buna göre, yurt öğrencilerinin çoğunluğu (%76) Türk, kalanı yabancı olmasına ve kültür farklılıklarına rağmen en fazla 2 kişilik oda tercihlerinde, iç mekân ve mobilya tercihlerinde hem fikir oldukları saptanmıştır. Aynı saptama, iç mekân konfor niteliklerinden olan malzeme türü, yalıtım, mobilya kalitesi, odada beyaz eşya, iç mekânda tasarım uyumluluğu (renk, form, doku, estetik vb.) ferahlık, gün ışığı, kullanışlılık, ısınma ve internet memnuniyetinde de geçerlidir. Sonuç olarak, yurt kullanıcılarının daha çok 1 ve 2 kişilik odalarda kalmak istediği tespit edilmiştir. Her iki durum içinde kültür farklılığı etkili bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effect of Socio-Economic-Level (SEL) and cultural-differences on interior and furniture design in private student dormitories. A total of 100 female students residing in Piyano Girls' Dormitories, Eyüpoğlu Girls' Dormitory and Ülkü Girls' Dormitory participated in the dormitory survey prepared for this purpose. The questionnaires were completed over a two-week period in December 2023 with the help of an online survey form created in the Google Forms interface. The data related to the survey results were evaluated with the SPSS software. Accordingly, despite the fact that the majority of dormitory students (76%) are Turkish and the rest are foreigners, and despite cultural differences, it has been determined that they agree on their choice of rooms for at most 2 people and their interior and furniture preferences. The same finding is valid for the type of material, insulation, furniture quality, white goods in the room, harmonious interiordesign (colour, form, texture, aesthetics, etc.), spaciousness, daylight, usability, heating and internet satisfaction, which are among the interior comfort qualities. As a result, it was determined that dormitory users mostly want to stay in 1 and 2-person rooms. Cultural differences were not found to be effective in both cases.