Öz yeterlilik ve turizm sektöründe çalışma niyeti ilişkisinde kişi-iş uyumu ve mesleki ilginin aracılık etkisi: lisans düzeyi turizm öğrencileri üzerine bir araştırma
Mediating role of person-job fit and occupational interest in the relationship between self-efficacy and intention to work in the tourism sector: A study on undergraduate tourism students
  1. Tez No: 893927
  2. Yazar: ESRA ÇOLAK YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TANRISEVDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, turizm eğitimi alan öğrencilerin öz yeterlilik, mesleki ilgi, kişi-iş uyumu ve turizm sektöründe çalışma niyeti arasındaki ilişkileri incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, öz yeterlilik değişkeninin turizm sektöründe çalışma niyetine olan etkisinde mesleki ilgi ve kişi-iş uyumunun aracı rolünün incelenmesidir. Bu doğrultuda, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde öğrenim gören 3. ve 4. sınıf lisans öğrencilerinden toplam 221 adet veri yüz yüze anket tekniğiyle toplanmıştır. Araştırma değişkenleri arası ilişkiler yapısal eşitlik modeli ile analiz edilmiştir. Araştırma modelinin test edilmesinde toplam 208 veri Smart PLS programından yararlanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre öz yeterlilik ve turizm sektöründe çalışma niyetinin kişi-iş uyumu ilişkisinde aracılık rolünün olduğu tespit edilmiştir. Öte yandan, öz yeterlilik ve turizm sektöründe çalışma niyetinin mesleki ilgi arasındaki ilişkide aracılık rolü tespit edilememiştir. Bu çalışmanın Türkiye'de bu ölçeklerle yapılan ilk çalışma olması, araştırmanın özgünlüğünü artırmaktadır. Araştırmanın ilgili literatüre katkı sağlaması ve diğer çalışmalara yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships between self-efficacy, occupational interest, person-job fit and intention to work in the tourism sector of students receiving tourism education. The main purpose of the research is to examine the mediating role of vocational interest and person-job fit in the effect of the general self-efficacy variable on the intention to work in the tourism sector. In this regard, a total of 221 data were collected from 3rd and 4th year undergraduate students studying at Aydın Adnan Menderes University, Faculty of Tourism, by face-to-face survey technique. Relationships between research variables were analyzed with structural equation model. In testing the research model, a total of 208 data were analyzed using the Smart PLS program. According to the findings, it was determined that self efficacy and intention to work in the tourism sector had a mediating role in the perosn-job fit relationship. On the other hand, the mediating role of self-efficacy and intention to work in the tourism sector in the relationship between vocational interest could not be determined. The fact that this thesis study has been conducted with these scales for the first time in Turkey makes the study unique. The research is expected to contribute to the relevant literature and guide further studies.