Turizm öğrencilerinin dijital yeterlilikleri, akademik öz yeterlilikleri ve kariyer yapma niyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between digital competence, academic self-efficacy and career intentions of tourism students
- Tez No: 918947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR CÜNEYT KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma turizm öğrencilerinin dijital yeterlilikleri, akademik öz yeterlilikleri ve kariyer yapma niyetleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırmanın amacı, dijital yeterlilik ile akademik öz yeterlilik ve kariyer yapma niyeti arasındaki etkileşimleri ortaya koymaktır. Dijitalleşme, günümüzde iş süreçlerini hızlandırmakta ve karar alma aşamalarında önemli bir rol oynamaktadır. Turizm sektörü de bu dijital dönüşümden önemli ölçüde etkilenmekte, insanlar tatil planlamaları ve rezervasyonlarını dijital platformlar üzerinden yapmaktadırlar. Bu bağlamda, turizm alanında eğitim alan ve sektörde çalışmak isteyen öğrencilerin dijital yeterlilikleri, meslek hayatlarında ve mesleki kariyerlerinde başarılı olmaları için kritik bir öneme sahiptir. Tez, dijital yeterlilik kavramı, bireylerin dijital araçları etkili ve güvenli bir şekilde kullanabilme ve çeşitli programları kullanabilme yeteneklerini kapsayan bir çerçeveden ele alınmış ve ayrıca, akademik öz yeterlilik, bireylerin kendilerine olan inançları ve motivasyonları ile ilişkilendirilmiştir. Araştırma yapılırken genel tarama modeli ve bu model içerisinde yer alan ve nicel araştırmalarda kullanılan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, akademik öz yeterlilik, dijital yeterlilik ve kariyer yapma niyeti arasındaki pozitif ilişkiyi destekleyen bulgular sunmaktadır. Tezde önerilen hipotezler, dijital yeterliliklerin kariyer yapma niyetini olumlu yönde etkilediği, akademik öz yeterliliğin dijital yeterlilik ve kariyer yapma niyeti arasındaki ilişkide aracı rol oynadığı gibi sonuçlarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the relationship between Digital Competencies, Academic Self-Efficacy and Career Intentions of Tourism Students. The aim of the research is to reveal the interactions between digital competence, academic self-efficacy and career intention. Digitalization accelerates business processes today and plays an important role in decision-making stages. The tourism sector is also significantly affected by this digital transformation, and people make their holiday plans and reservations through digital platforms. In this context, the digital competencies of students who receive education in the field of tourism and want to work in the sector are of critical importance for their success in their professional lives and careers. The thesis examines the concept of digital competence within a framework that includes individuals' ability to use digital tools effectively and safely and to use various programs, and also associates academic self-efficacy with individuals' self-beliefs and motivations. The general screening model was used while conducting the research, and the relational screening model used in quantitative research and included in this model was used. The research provides findings supporting the positive relationship between academic self-efficacy, digital competence and career intention. The hypotheses proposed in the thesis are supported by the results such as digital competence positively affecting career intention and academic self-efficacy playing a mediating role in the relationship between digital competence and career intention.