Turizm sektörü çalışanlarının öz yeterlilik algısının işten ayrılma niyetine etkisinde aşırı nitelikliliğin rolü
The role of overqualification in the effect of tourism sector employess self-efficacy perception on their intention to leave their job
- Tez No: 939867
- Danışmanlar: PROF. DR. AGAH SİNAN ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma, öz-yeterlilik algısı ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiye algılanan aşırı nitelikliliğin etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada, turizm sektöründe çalışan 492 kişilik bir örneklem üzerinden öz-yeterlilik algısının işten ayrılma niyetiyle olan ilişkisi ele alınmış ve algılanan aşırı nitelikliliğin alt boyutları olan işini küçük görme ve kendini üstün görme değişkenlerinin aracı ya da düzenleyici bir etkisi olup olmadığı test edilmiştir. Turizm sektörünün yüksek iş gücü devir hızı ve çalışanların niteliklerinin altında işlerde istihdam edilmesi gibi sorunları nedeniyle bu bağlam incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemine dayalı olarak anket tekniğiyle veriler, Google Forms aracılığıyla toplanmış, analizler SPSS ve Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular, algılanan aşırı nitelikliliğin alt boyutlarının aracı bir rol oynadığını göstermiştir. Çalışma, turizm sektöründe insan kaynakları yönetimine yönelik yeni perspektifler geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of perceived overqualification on the relationship between self-efficacy perception and intention to quit. In the study, the relationship between self-efficacy perception and intention to quit was addressed through a sample of 492 people working in the tourism sector, and it was tested whether the variables of underestimating one's job and seeing oneself as superior, which are the sub-dimensions of perceived overqualification, had a mediating or moderating effect. This context was examined due to the problems of the tourism sector, such as a high labor turnover rate and the employment of employees in jobs below their qualifications. Data were collected through the survey technique based on the quantitative research method via Google Forms, and analyses were conducted using SPSS and Structural Equation Modeling (SEM). The findings showed that the sub-dimensions of perceived overqualification played a mediating role. The study aimed to contribute to the development of new perspectives on human resources management in the tourism sector.