What determines positive attitudes toward refugees and why? comparing türkiye and germany in response to post-2011 forced migration crisis based on the context of value change and institutional trust
Mültecilere karşı olumlu tutumları ne belirler ve neden? 2011 sonrası zorunlu göç krizine yanıt olarak değer değişimi ve kurumsal güven bağlamında türkiye ve almanya karşılaştırması
- Tez No: 893935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IOANNIS GRIGORIADIS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışma, mültecilere karşı olumlu tutumları oluşturmanın belirleyicilerini ve bunun arkasındaki nedenleri araştırmak amacıyla ampirik kanıt sağlamayı hedeflemektedir. Araştırma, şu soruyu yanıtlamayı amaçlar:“Göç deneyimi yaşayan topluluklar, mülteci kabul eden devletlerde daha fazla mülteci kabul etmeye ne zaman ve neden daha açık hale gelir?”Bu araştırma, iki hipotezi test ederek bu sorunun yanıtını arar: (i) toplumdaki post-materyalist, işbirlikçi, kapsayıcı ve eşitlikçi normların güçlendirilmesi, mülteciler karşısında daha olumlu bir tutum geliştirmek ve yabancı düşmanlığına yönelik duyguları törpülemek için etkili bir strateji olarak hizmet edebilir ve (ii) ev sahibi ülkelerin yüksek düzeyde kurumsal ve düzenleyici kapasitesine dayanan iyi işleyen bir göç yönetimi ve yerel topluluklar içinde kurumsal güveni geliştirme yeteneği, mülteciler karşısında olumlu bir tutum şekillendirmede önemli bir rol oynaması beklenmektedir. Bu araştırmanın bulguları, değer tercihlerindeki değişimin etkisini incelemeyi amaçlayan ilk hipotezi destekleyecek veya çürütecek herhangi bir anlamlı sonuç vermemiş olsa da, bu araştırma, ev sahibi ülkelerin düzenleyici ve kurumsal kapasiteleri ile bu konudaki kurumsal güvenin, insanların daha fazla mülteci kabulüne yönelik olumlu tutumlarını şekillendirmede önemli olduğu bulgusuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide empirical evidence in exploring the determinants of creating positive attitudes toward refugees and the reason behind this by responding the question: 'Under what conditions do communities with migration experience in refugee-receiving states become more open toward accepting more refugees, and why?'. This research seeks answers to this question by testing two hypotheses: (I) post-materialist, cooperative, inclusive and egalitarian norms within the population may serve as an effective strategy for fostering a more welcoming attitude towards refugees and mitigating xenophobic sentiments and (ii) well-functioning migration governance based on the high-level of institutional and regulatory capacity of host countries and the ability to foster institutional trust within the resident communities are anticipated to play a crucial role in shaping a positive attitude towards refugees. Even though findings obtained under this research did not produce any significant result for supporting or falsifying the first hypothesis which aims to examine the impact of change in value preferences on attitudes toward refugees, this research found that regulatory and institution of host countries and institutional trust toward them among people matter in shaping people's attitudes toward acceptance of further refugees in a positive way.