A qualitative analysis of writing tasks in efl high school textbooks: Exploring intercultural communicative competence
Yabanci dil olarak ingilizce öğreten lise ders kitaplarindaki yazma görevlerinin incelenmesi: kültürlerarasi iletişimsel yeterlik üzerine nitel bir içerik analizi
  1. Tez No: 893936
  2. Yazar: ZEYNEP YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİS NECMİ AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten Anadolu liseleri için hazırlanmış ders kitaplarındaki yazma görevlerinin, Byram'ın (2021) kavramsallaştırdığı Kültürlerarası İletişimsel Yeterlilik modelini geliştirmeye ne ölçüde katkıda bulunduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, nitel bir içerik analizi yöntemi ile dört ders kitabı—Uplift (9. sınıf), Count Me In (10. sınıf), Spice Up (11. sınıf) ve Notifier (12. sınıf) — beraber birden fazla teorik çerçeve kullanılarak incelenmiştir. Kültürlerarası Yeterliliği değerlendirmek için Byram'ın (2021) Kültürlerarası İletişimsel Yeterlilik Modelinin Bilgi boyutuna odaklanılmıştır. İletişimsel Yeterliliği değerlendirmek amacıyla ise Van Ek'in İletişimsel Yeterlilik modeli (1986), Halliday'in Dilin İşlevleri (1975), Adam'ın Sekiz Metin Türü (1985, Fludernik, 2000'de atıfta bulunulmuştur) ve Bloom'un Revize Edilmiş Taksonomisi (Anderson & Krathwohl, 2001) kullanılmıştır. Bulgular, ders kitaplarındaki yazma görevlerinin İletişimsel Yeterliliği destekleyen bazı unsurlar içerdiğini ancak Kültürlerarası Yeterliliği geliştirme konusunda önemli eksiklikler bulunduğunu göstermektedir. Yazma görevlerinin incelenmesi, kültürlerarası bağlamların sınırlı bir şekilde temsil edildiğini veya sunulduğunu ortaya çıkarmış ve tüm sınıf seviyelerinde hem iletişimsel hem de kültürlerarası ve iletişimsel yeterliliğin temel unsurlarının tüm sınıf düzeylerinde daha sistematik bir şekilde entegre edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Müfredat geliştiricilere ve ders kitabı yazarlarına, öğrencilerin küreselleşen dünyadaki ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilmesi için her iki yeterliliği de geliştiren daha fazla sayıda yazma görevlerinin (writing tasks) ders kitaplarına eklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study explores to what extent writing tasks in EFL high school textbooks in Türkiye provide a platform for developing Intercultural Communicative Competence (ICC) as conceptualized by Byram (2021). Through a qualitative content analysis, four textbooks—Uplift (Grade 9), Count Me In (Grade 10), Spice Up (Grade 11), and Notifier (Grade 12)—were analyzed using multiple theoretical frameworks. For intercultural competence, Byram's (2021) ICC model, with a focus on the Knowledge domain, was employed. To assess communicative competence, the study applied Van Ek's (1986) model, Halliday's Language Functions (1975), Adam's eight Text Types (1985, as cited in Fludernik, 2000), and Bloom's Revised Taxonomy (Anderson & Krathwohl, 2001). The findings indicate that while the writing tasks in the textbooks include some elements supporting the development of communicative competence, there are notable gaps in developing intercultural competence. The analysis of writing tasks revealed limited representation of, or exposure to, intercultural contexts, and a need for a more systematic integration of key elements of both communicative competence and intercultural competence across all grade levels. Recommendations are made for curriculum developers and textbook writers to incorporate writing tasks that enhance both communicative competence and intercultural competence for better alignment with the needs of students in a globalized world.