Pathways to need-supportive instruction
İhtiyaç destekleyici öğretime giden yollar
  1. Tez No: 893934
  2. Yazar: BENGÜ CİLALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JENNIE FARBER LANE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik zorluklara nasıl tepki verdikleri, istenen başarı sonuçlarına ulaşmak için çok önemlidir. Zorluklarla karşı karşıya kaldıklarında bazıları sebat ederken, diğerleri kolayca pes eder. Bu farklılıkların altında yatan iki temel mekanizma, zihniyet inançları (gelişim veya sabit) ve motivasyon türleridir (iyi veya zayıf şekilde içselleştirilmiş). Ancak zihniyet inançlarının farklı motivasyon türleriyle nasıl ilişkili olduğu hakkında çok az şey bilinmektedir ve eğitimcilerin öğretim zihniyetlerinin ve motivasyonlarının ihtiyaç destekleyici öğretime nasıl katkıda bulunduğu hakkında daha da az şey bilinmektedir. Bu araştırma boşluklarını gidermek için iki ayrı fakat tamamlayıcı çalışma yapılmıştır. Çalışma 1, zihniyet inançları ve farklı motivasyon türleri arasındaki ilişkiler üzerine 112 etki büyüklüğüne sahip 45 çalışmayı meta-analitik olarak gözden geçirmiş, gelişim zihniyeti ile iyi içselleştirilmiş motivasyon türleri arasındaki ilişkiler için orta etki büyüklüklerini ortaya koymuştur. Bu bulgular, gelişim zihniyetine sahip olanların, zorluklarla daha iyi başa çıkmalarına yardımcı olan özerk motivasyona sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu kanıtlara dayanarak, Çalışma 2, İngilizce öğretim görevlilerinin (N = 348) öğretim zihniyetlerinin ve öğretim motivasyonunun kalitesinin, ihtiyaç destekleyici öğretimleri için ne ölçüde önemli olduğunu incelemiştir. Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) sonuçları, sabit öğretim zihniyetinin özerkliği destekleyici öğretimi doğrudan negatif yönde yordadığını göstermiştir. Ayrıca, sabit öğretim zihniyeti, öğretim motivasyonunun dışsal düzenlemesi yoluyla yeterliliği destekleyici öğretimi olumsuz yönde yordamıştır. Bununla birlikte, öğretim motivasyonunun içsel düzenlemesi, sabit öğretim zihniyeti ile hem yeterliliği destekleyici hem de ilişkiselliği destekleyen öğretim stilleri arasındaki ilişkilere aracılık etmiştir. Bu bulgular, ihtiyaç destekleyici öğrenme ortamları yaratmak için eğitimciler arasında gelişim zihniyetini ve içsel motivasyonu teşvik etmenin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
How learners and teachers respond to academic challenges is essential for attaining desired achievement outcomes. When faced with challenges, some show perseverance, while others give up easily. Two essential mechanisms underlying these differences are mindset beliefs (growth or fixed) and types of motivation (well-internalized or poorly internalized). However, little is known about how mindsets relate to different types of motivation, and even less about how educators' teaching mindsets and motivation contribute to need-supportive instruction. Two separate yet complementary studies were conducted to address these research gaps. Study 1 meta-analytically reviewed 45 studies with 112 effect sizes on the relationships between mindset beliefs and different types of motivation, revealing medium effect sizes for the relationships between growth mindset and well-internalized motivation types. These findings suggest that those with a growth mindset are more likely to have autonomous motivation, which helps them handle challenges better. Based on this evidence, Study 2 examined to what extent English as a Foreign Language (EFL) instructors' (N = 348) teaching mindsets and quality of teaching motivation matter for their need-supportive instruction. Structural Equation Modeling (SEM) results showed that fixed teaching mindset beliefs directly and negatively predicted autonomy-supportive teaching. Furthermore, fixed teaching mindset beliefs negatively predicted competence-supportive teaching through the external regulation of teaching motivation. Additionally, intrinsic regulation of teaching motivation mediated the relationships between fixed teaching mindset beliefs and both competence-supportive and relatedness-supportive teaching styles. These findings highlight the importance of promoting a growth mindset and intrinsic motivation among educators to create need-supportive learning environments.