İdari yargılama hukukuna ilişkin bireysel başvuru kararlarında silahların eşitliği ve çelişmeli yargılama ilkeleri
Equality of arms and adversarial trial principles in individual application decisions regarding administrative procedure law
  1. Tez No: 893937
  2. Yazar: ABDULLAH MURAT BİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Adil yargılanma hakkı; hukuk yargılaması, ceza yargılaması ve idari yargılama alanında temel ilke ve esasları belirleyerek, hukuk devletinin temel unsurunu oluşturmakadır. Silahların eşitliği ve çelişmeli yargılama ilkeleri ise adil yargılanma hakkının alt ilkeleri olup birbiri ile içi içe geçmiş adil yargılanma hakkının önemli ilkelerindendir. çalışma kapsamında bu ilkelerin idari yargı alanında görünümü ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Bu çerçeve çizilirken AİHM ve AYM önüne gelen Bireysel Başvuru kararları odak noktası baz alınarak kategorik bir inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The right to a fair trial establishes the fundamental principles and rules in the fields of legal proceedings, criminal proceedings, and administrative justice, forming a core element of the rule of law. The principles of equality of arms and adversarial trial are sub-principles of the right to a fair trial and are intertwined, making them significant components of this right. This study aims to reveal how these principles manifest in the field of administrative justice. While outlining this framework, a categorical examination is conducted based on individual application decisions presented to the European Court of Human Rights (ECHR) and the Constitutional Court of Turkey (CCT).