Knowledge and practice of pediatric nurses in Iraq regarding breastfeeding
Irak'ta çocuk hemşirelerinin emzirmeye ilişkin bilgi ve uygulamaları
- Tez No: 893938
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, Irak'ın Erbil kentindeki pediatri hemşirelerinin emzirmeye ilişkin bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini Erbil'de çocuk hastanesinde çalışan 70 hemşire oluşturmuştur. Veriler, Tanımlayıcı Özellikler Soru Formu ve Anne Sütü ve Emzirmeye İlişkin Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Bilgi formu, Dünya Sağlık Örgütü'nün emzirme ilkeleri ve ilgili literatür doğrultusunda araştırmacılar tarafından hazırlanmıştır. Form 25 sorudan oluşmaktadır. Veriler, SPSS programında t testi ve tek yönlü ANOVA ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Regarding breastfeeding. The study is a descriptive study. The sample of the study consisted of 70 nurses working in a pediatric hospital in Erbil. Data were obtained using a Descriptive Characteristics Questionnaire and a Breast Milk and Breastfeeding Information Form. The information form was prepared by the researchers in line with the World Health Organization's breastfeeding principles and the relevant literature. The form consists of 25 questions. Data were evaluated with t test and one-way ANOVA in SPSS program.