Azerbaycan Türkçesinde iklim ve hava olayları adlandırmalarıyla yapılan atasözü ve deyimler
Names of climate and weather events in Azerbaijan Turkish proverbs and idioms
- Tez No: 893942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, Azerbaycan Türkçesinde iklim ve hava olayları adlandırmalarıyla yapılan atasözü ve deyimlerin incelenmesi amaçlanmaktadır. İklim ve hava olayları, insanların günlük hayatında önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle dilde, atasözü ve deyim özelinde, çeşitli sözcük ve tümceler sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tezde, bu ifadelerin anlambilimsel ve kültürel bağlamlarını incelemeyi hedeflemektedir. Tezin ilk bölümünde, Azerbaycan Türkçesi, atasözü, deyim, deyim bilimi ile atasözü ve deyim farkı hakkında genel bilgiler verilecektir. İkinci bölümde, iklim ve hava olayları adlandırmaları ile yapılan atasözü ve deyimler, adlandırmalarına göre tasnif edilerek incelenecektir. Üçüncü bölümünde ise Azerbaycan Türkçesinde yer alan iklim ve hava olayları adlandırmalarıyla yapılan atasözü ve deyimler, Türkiye Türkçesinde aynı anlama gelen atasözü ve deyimlerle karşılaştırılacaktır. Sonuç bölümünde ise Azerbaycan Türkçesinde iklim ve hava olayları adlandırmaları ile yapılan atasözü ve deyimler ile ilgili elde edilen sonuçlar yer alacaktır. Bu tezde, Azerbaycan Türkçesinde atasözü ve deyim çalışmalarına katkı sağlamak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the proverbs and idioms made with the names of climate and weather events in Azerbaijan Turkish. Climate and weather events have an important place in people's daily life. For this reason, various words and phrases are frequently used in the language, especially proverbs and idioms. This thesis aims to analyze the semantic and cultural contexts of these expressions. In the first part of the thesis, general information about Azerbaijani Turkish, proverb, idiom, idiomology and the difference between proverb and idiom will be given. In the second part, proverbs and idioms made with the names of climate and weather events will be classified and analyzed according to their names. In the third part, the proverbs and idioms made with the names of climate and weather events in Azerbaijan Turkish will be compared with the proverbs and idioms with the same meaning in Turkey Turkish. In the conclusion section, the results obtained about the proverbs and idioms made with the names of climate and weather events in Azerbaijan Turkish will be included. In this thesis, it is aimed to contribute to the studies of proverbs and idioms in Azerbaijan Turkish.