Varieties of energy transition: How do interest groups impact the decision-making mechanism in democracies?
Enerji dönüşümünün çeşitlilikleri: Çıkar grupları demokrasilerde karar alma mekanizmasını nasıl etkiler?
  1. Tez No: 893952
  2. Yazar: SİNEM TAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, enerji geçiş sürecinde karbon-yoğun enerji şirketlerinin veto oyuncusu olarak karar alma mekanizmaları üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Tez, karbon- yoğun enerji sektörlerinin konsolide olduğu durumlarda, bu sektörlerin karar alma sürecini etkileme yetenekleri nedeniyle yeşil politikaların uygulanmasının daha az olası olduğunu öne sürmektedir. Tezin ilk bölümü, tarihsel enerji geçişlerini ele al- maktadır. Bu bölüm, enerjinin insan hayatındaki temel materyallerden biri olarak etkisini ve önemini vurgulamaktadır. Bu bağlamda, ülkelerin enerji politikalarında önemli bir dönüm noktası olduğu için 1973 OPEC krizine özel olarak değinilmekte- dir. Sonraki bölüm, demokratik ve demokratik olmayan ülkelerin karar alma süreç- lerini karşılaştırmakta ve sadece demokratik ülkelerde içerdikleri veto mekanizmaları sayesinde çıkar gruplarının veto oyuncusu olarak işlev gördüğünü savunmaktadır. Bu bölümde Avustralya ve Çin vaka olarak ele alınmış ve her iki ülkenin tarih- sel enerji eğilimleri incelenmiştir. Bir sonraki bölüm, demokratik ülkelerdeki enerji geçişinin çeşitliliklerini tartışmakta ve karbon-yoğun enerji şirketleri ile enerji geçişi arasındaki ilişki ölçülmektedir. Yüksek karbon emisyonlu enerji şirketlerinin fosil yakıt üretimiyle olumlu bir ilişkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Ardından empirik sonuçlar tartışılmakta ve seçilmiş ülkelerin tarihsel enerji politikaları ele alınmak- tadır. Son bölümde, teorik ve empirik sonuçlar paylaşılmakta ve ileride yapılabilecek araştırma konuları üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the influence of carbon-intensive energy companies as veto players on the decision-making mechanisms within the energy transition process. The thesis argues that where carbon-intensive energy sectors are consolidated, it is less likely to implement green policies compared to non-consolidated ones due to their increased ability to influence the decision-making process. The first chapter of the thesis provides the historical energy transitions. The chapter highlights the impact and importance of energy as one of the fundamental materials in human life. In this context, the 1973 OPEC crisis is particularly explained because it poses a significant determinant in countries' energy politics. The subsequent chapter compares democracies and non-democracies in terms of their decision-making process and argues that only in democracies, interest groups function as veto players due to the existence of a veto mechanism. This chapter contains Australia and China as case studies and both countries' historical energy trends are examined. The next chapter argues the varieties of energy transition among democratic countries and the relationship between carbon-intensive energy companies and the energy transition is measured. It is observed that there is a positive relationship between fossil fuel production and carbon-intensive energy companies. Subsequently, empirical results are discussed, and selected countries' historical energy policies are shared. In the final chapter, theoretical and empirical results are shared, and further researches are discussed.