Fueling the empire: Labor and foreign migration in Late Ottoman zonguldak coalfields
Geç dönem Osmanlı Zonguldak'ında kömür sahalarında emek ve göç
  1. Tez No: 893951
  2. Yazar: FIRAT KÖKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OZİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, geç dönem Osmanlı Zonguldak'ında yeraltı ve yerüstü iş sahalarında çalışan yabancı işçilerin deneyimlerine ve onların Osmanlılı işçiler ve devlet gibi diğer aktörlerle ilişkilerine odaklanmaktadır. Özellikle bu çalışmanın odağında göçün kömür sahalarındaki işgücünü ve toplumsal ilişkileri şekillendirmedeki rolü ile bölgedeki siyasi ve diplomatik sonuçları yer almaktadır. Buna göre Osmanlı Ereğli Şirketi'nin kurulmasından sonra hızlanan yabancı işçi göçünün, bölgedeki işgücünün tabakalaşmasına katkıda bulunmuş ve karmaşık cemaatler arası ilişkiler yaratmıştır. Aynı zamanda, yabancı işçilerin dolaşımı ve bölgede sayıca artmasının politik ve diplomatik bir konu olarak ortaya çıkmış ve farklı düzeylerdeki devlet yetkilileri arasında endişelere yol açmıştır. Ancak yabancı işçilerin gelişinin engellenmesi sebebiyle Osmanlı İmparatorluğu ve işçilerin kendi ülkeleri arasında ortaya çıkan diplomatik tartışmalar hükümetin daha sonra bölgeye girişleri yasaklayan sert politikasını yeniden gözden geçirmeye zorlamıştır. Son olarak, bu çalışma yabancı işçilerin nihai varış noktalarındaki deneyimlerinin izini sürmektedir. Buna göre hükümet yetkilileri, mesleki rekabetten kaynaklanan yerli-yabancı çekişmeleri ve yabancı temsilcilerin kendi vatandaşlarını sebep göstererek Osmanlı içişlerine diplomatik müdahalesi gibi sorunlar nedeniyle yabancı işçilerin varlığına karşı güvenlikçi bir söylem geliştirmiştir. Bununla birlikte, yabancı işçilerin varlığı kimi zaman yerli-yabancı işçi ikiliğinin ötesine geçerek bölgede anarşizm başta olmak üzere radikal fikirlerin yayılmasına ve işçi hareketlerinin artmasına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study portrays the late Ottoman Zonguldak coalfields, focusing on foreign workers' experiences in the surface and underground industries and the relations of these workers with other actors in the region, such as Ottoman workers and the state. In particular, it focuses on the role of migration in shaping the workforceand social relations in the coalfields, as well as the political and diplomatic consequences of migration in the region. It argues that foreign labor migration, which accelerated after the establishment of the Ottoman Ereğli Company, contributed to the stratification of the region's labor force and created complex intercommunal relations. At the same time, the mobility of foreign workers became a politicized issue. It provoked anxieties among state officials at different levels, who developed strategies to prevent the arrival of foreign workers in the basin. However, preventing the arrival of foreigners sparked diplomatic discussions between the Ottoman Empire and the workers' home countries, which required the government to reshape its policies over time. Finally, this study traces the experiences of foreign workers in their final destination and argues that government officials developed a securitarian discourse against the presence of foreign workers due to problems, such as intercommunal strife due to occupational competition and diplomatic intervention by foreign representatives in Ottoman affairs. Meanwhile, the presence of foreign workers increased radical militancy and labor activism in the region, creating new relations between different actors and challenges for government officials.