A Theoretical treatise on non-theoretical interpretation of artworks
Sanat eserlerinin teorik olmayan yorumları üzerine teorik bir inceleme
- Tez No: 893953
- Danışmanlar: PROF. SİBEL IRZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sanat eserlerinin popüler yorumlanmasıyla ilgili en yaygın fikir iki yönlüdür: (1) insanların sanat eserlerini yorumlamak için kullandıkları teorik olmayan yöntemler tamamen kişiseldir ve (2) bu yöntemlerin birbirleriyle hiçbir ilişkisi yoktur. Bu tez, insanların sanat eserleriyle günlük etkileşimlerinde kullandıkları yorumlama yöntemlerinin teorik bir mantığı izlediğini ve bu mantığın birkaç yöntemi düzenlediğini ve bunları birbirine bağladığını savunuyor. Bu yöntemler tez tarafından 'yorum fonksiyonları' olarak adlandırılıyor ve bunların inşasının mantığı diyalektik bir hareketi izliyor; yani önceki fonksiyondaki çelişki, onun kendisini bir sonraki fonksiyona dönüştürmesine sebep oluyor. Bu tez, yorum fonksiyonlarından üçünü ana hatlarıyla açıklayacak ve her birini bir psikanalitik kavramla ilişkilendirecek: haz, fetişizm ve tat. Bu fonksiyonları düzenlemek ve diyalektik çelişkinin kilit noktasını belirlemek için mantıksal biçimselleştirmeler kullanılacak. Bunun için üç ana teorik kaynak kullanılacak: Hegelci felsefe, Lacancı psikanaliz ve Žižekçi teori. Bu üç temel yapıtaşı üzerinden, sanat eserlerinin teorik olmayan yorumunun işleyiş biçimi incelenerek, altında yatan irrasyonel mantıksal yapı bulunmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most common idea regarding popular interpretation of artworks is twofold: (1) the non-theoretical methods that people use to interpret artworks are utterly personal, and (2) these methods have no relation to each other. This thesis argues that the methods of interpretation that people use in their everyday interactions with artworks nonetheless follow a theoretical logic, and that this logic undergirds several methods, and links them together. These methods are named 'interpretative functions' by the thesis, and the logic of their construction follows a dialectic movement; meaning that the contradiction in the previous function allows it to transform itself into the next function. This thesis will outline three of these interpretative functions, and each will be linked to a psychoanalytic concept: pleasure, fetishism, and taste. Logical formalizations are used in order to organize these functions, and to locate the exact moment of dialectical contradiction. In this endeavor, three main theoretical sources are utilized: Hegelian philosophy, Lacanian psychoanalysis, and Žižekian theory. With these three pillars, the way non-theoretical interpretation of artworks functions is explored in order to find the irrationally logical structure underneath.