Kurumsal itibar yönetiminde sosyal medya kullanımı ve dijital reklamcılık : Marka elçisi örnekleri
Social media usage and digital advertising in corporate reputation management: Brand ambassador examples
  1. Tez No: 893959
  2. Yazar: MURAT EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GENÇYÜREK ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dijitalleşmenin etkisiyle, sosyal medya ve diğer dijital platformlar marka elçiliği stratejilerinde büyük rol oynamaktadır. Bu çalışma, markaların marka elçileri ile işbirliği yaparak sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiği içerikleri analiz etmekte ve bu içeriklerin göstergebilimsel yöntemlerle çözümlenmesini sağlamaktadır. Göstergebilimsel analiz, marka elçilerinin ilettiği mesajların nasıl kodlandığını ve bu mesajların tüketiciler tarafından nasıl alımlandığını anlamaya yönelik bir yaklaşımdır. Türkiye'deki marka elçisi kavramı da incelenmiş, kavram arenaya göre karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, marka elçisinin ne olduğuna, dijitalleşmenin marka elçiliğini nasıl dönüştürdüğü, markaların bu stratejiyi nasıl kullandığı ve sosyal medyanın bu süreçteki rolü ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the impact of digitalisation, social media and other digital platforms play a major role in brand ambassadorship strategies. This study analyses the content that brands collaborate with brand ambassadors on social media and analyses these contents with semiotic methods. Semiotic analysis is an approach to understand how the messages conveyed by brand ambassadors are coded and how these messages are received by consumers. The concept of brand ambassador in Turkey is also analysed and the concept is compared according to the arena. As a result, what a brand ambassador is, how digitalisation has transformed brand ambassadorship, how brands use this strategy and the role of social media in this process are discussed.