Sosyal medyanın stratejik yönetim kararları ve itibar yönetimine etkisi, KOBİ'ler için bir araştırma
Research on the effect of social media on strategic management decisions and reputation management for SMEs
- Tez No: 993713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KONYALILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) sosyal medya platformlarını kullanımına ve bu mecraların itibar yönetimindeki rolüne odaklanmaktadır. Araştırma sonuçları, KOBİ'lerin sosyal medyada en çok Instagram, Facebook ve YouTube platformlarını tercih ettiklerini ve yönetimi ağırlıklı olarak genç, teknolojiye hâkim çalışanların üstlendiğini göstermektedir. Görsel ve video içeriklerin marka algısı ve müşteri bağlılığı üzerinde olumlu etkisi olduğu belirlenmiş, bu nedenle görsel ağırlıklı platformların tercih edilmesinin stratejik bir karar olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcılar, sosyal medyanın sunduğu geniş erişim ve etkileşim imkânlarını itibar yönetimi için önemli fırsatlar olarak görürken, aynı zamanda itibar zedelenmelerine karşı profesyonel yönetim ve kriz stratejilerinin gerekliliğine vurgu yapmışlardır. Sosyal medya hesaplarının profesyonel ekiplerce yönetilmesi, geri bildirim mekanizmalarının etkin kullanımı ve platformların dinamik yapısına uygun esnek stratejiler geliştirilmesi, KOBİ'lerin dijital dünyada rekabet gücünü artırmaktadır. Çalışmanın bulguları, sosyal medya kullanımının sadece pazarlama değil, aynı zamanda kurumsal itibar ve algı yönetimi açısından da kritik bir araç olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, KOBİ'lerin sosyal medya yatırımlarını uzun vadeli ve stratejik planlama çerçevesinde ele almaları önerilmektedir. Sonuç olarak, sosyal medya platformları KOBİ'lerin müşteri ilişkilerini geliştirmede ve marka değerini güçlendirmede vazgeçilmez bir mecra haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the use of social media platforms by small and medium-sized enterprises (SMEs) and the role of these platforms in reputation management. The research results show that SMEs mostly prefer Instagram, Facebook and YouTube platforms on social media and that management is mainly undertaken by young, technology-savvy employees. It has been determined that visual and video content has a positive effect on brand perception and customer loyalty, therefore, it has been revealed that preferring visual-heavy platforms is a strategic decision. While the participants see the wide access and interaction opportunities offered by social media as important opportunities for reputation management, they also emphasized the necessity of professional management and crisis strategies against reputation damage. The management of social media accounts by professional teams, effective use of feedback mechanisms and development of flexible strategies suitable for the dynamic structure of the platforms increase the competitiveness of SMEs in the digital world. The findings of the study show that social media use is a critical tool not only in marketing but also in terms of corporate reputation and perception management. In this context, it is recommended that SMEs consider their social media investments within the framework of long-term and strategic planning. As a result, social media platforms have become an indispensable medium for SMEs to develop customer relations and strengthen brand value.