Erciyes Üniversitesi Personel Yemekhanesinden yararlanan bireylerin sürdürülebilir beslenme davranışları ve Akdeniz diyetine uyumunun saptanması
Determination of sustainable nutrition behaviors and Mediterranean diet compliance of individual who benefit from Erciyes University dining hall
- Tez No: 893960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ PERSONEL YEMEKHANESİNDEN YARARLANANBİREYLERİN SÜRDÜRÜLEBİLİR BESLENME DAVRANIŞLARI VE AKDENİZ DİYETİNE UYUMUNUN SAPTANMASI Assiye DELİ Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Temmuz 2024 Danışman: Doç. Dr. Müge YILMAZ ÖZET Sürdürülebilirlik kavramı, her daim var olma, geleceğe kalabilme, varlığını devam ettirme olarak açıklanabilir. Sürdürülebilir diyetler biyolojik çeşitliliğe ve ekosisteme karşı saygılı ve koruyucu, toplumların kültürel yapısına uygun, erişilebilir, uygun maliyetli ve ekonomik açıdan adildir. Akdeniz diyeti, sürdürülebilir beslenme modellerinden biridir. Bu kesitsel çalışmada katılımcıların sürdürülebilir beslenme davranışları ve Akdeniz diyetine uyumlarınının saptanması amaçlanmıştır. Bu çalışma; Ekim 2023-Ocak 2024 tarihleri arasında, Erciyes Üniversitesi personel yemekhanesinden faydalanan 378 bireyin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler; katılımcıların sosyodemografik özellikleri, fiziksel aktivite düzeylerine yönelik soruları ve besin tüketim sıklığı ile Sürdürülebilir Beslenmeye Yönelik Davranış Ölçeği'ni (SBYDÖ) içeren anket formu aracılığıyla yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Ayrıca katılımcıların besin tüketim sıklığı bilgilerinden yararlanarak Akdeniz Diyetine Uyum Ölçeği (MEDAS) puanları hesaplanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 41.80±8.72 yıl olup %56.1'i erkektir. Akademik personel olanların oranı %43.4'tür. Katılımcıların%48.7'si lisansüstü eğitim, %37.6'sı lisans ve önlisans eğitim düzeyine sahiptir. Katılımcıların SBYDÖ puan ortalaması 102.12±15.55, MEDAS puan ortalaması 6.79±1.19'dur.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF SUSTAINABLE NUTRITION BEHAVIORS AND MEDITERRANEAN DIET ADHERENCE OF INDIVIDUAL WHO BENEFIT FROM ERCİYES UNIVERSITY DINING HALL Assiye DELİ Erciyes University, Graduate School of Healthy Sciences Department of Nutrition and Dietetics M.Sc. Thesis, July 2024 Supervisor: Assoc. Dr. MügeYILMAZ ABSTRACT The concept of sustainability can be explained as always existing, surviving into the future, and continuing to exist. Sustainable diets are respectful and protective of biodiversity and ecosystems, appropriate to the cultural structure of societies, accessible, affordable and economically fair. The Mediterranean diet is one of the sustainable nutrition models. This cross-sectional study aims to determine participants' sustainable nutrition behaviors and adherence with the Mediterranean Diet. This study; was carried out between October 2023 and January 2024, with the participation of 378 individuals benefiting from Erciyes University Staff Dining Hall. Data were collected by face-to-face interview with a survey form that included questions about the participants' sociodemographic characteristics, physical activity levels, food consumption frequency, and the behavior scale for sustainable nutrition (SBYDS) (29-145 points). In addition, Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS) scores (0-14 points) were calculated with the participants' food consumption frequency information. The average age of the participants is 41.80±8.72 years and 56.1% are male. The rate of academic personnel is 43.4%, 48.7% have postgraduate education, 37.6% have undergraduate and associate degree education. The participant's average SYBDS score is 102.12±15,55, and their MEDAS average score is 6.79±1,19.