Kurumsal sosyal medya iletişiminin dönüşümü: @netflixturkiye X hesabı örneği
The transformation of corporate social media communication: The case of @netflixturkey X account
  1. Tez No: 962072
  2. Yazar: ARİF ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSA GÜLENER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, yeni medya ortamında Netflix Türkiye'nin kurumsal iletişimin doğasını nasıl değiştirdiğini ve geleneksel tek yönlü süreçlerin yerini diyalogsal, katılımcı ve sürekli etkileşimli bir yapıya bıraktığını incelemektedir. Dijitalleşme ile birlikte bilginin hızla yayılması, imaj, itibar ve marka yönetimini daha karmaşık hale getirmiş, şeffaflık, otantiklik ve anlık müdahale yeteneğini hayati kılmıştır. Sosyal medya yönetimi, içerik pazarlaması, çevrimiçi itibar yönetimi ve dijital kriz iletişimi, kurumsal iletişimin temel taşları haline gelmiştir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı Netflix Türkiye'nin yerelleşme politikasını, kültürel mizah öğelerini ve etkileşim unsurlarını ne denli etkili kullanarak kurumsal iletişimini sürdürdüğünü ve dönüştürdüğünü incelemektedir. Çalışma, Diyalogsal İletişim, Sistem, Paydaş, Ağ, Yayılma ve Gündem Belirleme gibi çeşitli iletişim teorilerini kullanarak bu dönüşümü açıklamaktadır. Netflix'in küresel başarısı, yıkıcı inovasyon, Uzun Kuyruk Teorisi, abonelik ekonomisi, medya yakınsaması ve glokalizasyon gibi teorik çerçevelerle ilişkilendirilmiştir. Netflix Türkiye'nin X (eski adıyla Twitter) hesabı üzerinden yapılan betimsel analiz, yerelleşme ve mizahın kurumsal iletişim stratejilerindeki etkinliğini somutlaştırmıştır. Bu bağlamda 31.12.2024 – 01.05.2025 tarihleri arasındaki tweetleri incelenmiştir. Netflix'in yerel kültürel unsurları ve trendleri içeriğine entegre etmesi, hedef kitlesiyle empati kurmasını ve güçlü bir topluluk hissi yaratmasını sağlamıştır. Ancak, mizahın yanlış kullanımı marka imajına ciddi zararlar verebileceğinden, kültürel hassasiyet ve bağlamsal uyumun önemi vurgulanmıştır. Gelecekte, yapay zeka, artan kişiselleştirme ve sürdürülebilirlik gibi eğilimler kurumsal iletişimi daha da şekillendirecektir. Sonuç olarak, kurumsal iletişimin proaktif, şeffaf ve diyalog odaklı bir yaklaşımla kurumun genel stratejisiyle bütünleşik hayati bir fonksiyon olarak konumlanacağı belirtilmiştir. Anahtar Kelimeler, Yeni Medya, Kurumsal İletişim, Netflix, Dijital Dönüşüm, Mizah
Özet (Çeviri)
This thesis examines how Netflix Turkey has fundamentally changed the nature of corporate communication in the new media environment, replacing traditional one-way processes with a dialogical, participatory and continuously interactive structure. With digitalisation, the rapid spread of information has made image, reputation, and brand management more complex, making transparency, authenticity, and the ability to respond instantly vital. Social media management, content marketing, online reputation management, and digital crisis communication have become the cornerstones of corporate communication. Therefore, the aim of this study is to examine how effectively Netflix Turkey uses its localisation policy, cultural humour elements and interaction elements to maintain and transform its corporate communication. The study explains this transformation using various communication theories such as Dialogic Communication, System, Stakeholder, Network, Diffusion, and Agenda Setting. Netflix's global success has been linked to theoretical frameworks such as disruptive innovation, the Long Tail Theory, the subscription economy, media convergence, and glocalisation. A descriptive analysis of Netflix Turkey's X (formerly Twitter) account has concretised the effectiveness of localisation and humour in corporate communication strategies. In this context, tweets posted between 31 December 2024 and 1 May 2025 were examined. Netflix's integration of local cultural elements and trends into its content has enabled it to establish empathy with its target audience and create a strong sense of community. However, the importance of cultural sensitivity and contextual alignment has been emphasised, as the misuse of humour can cause serious damage to a brand's image. In the future, trends such as artificial intelligence, increasing personalisation, and sustainability will further shape corporate communication. Ultimately, it is stated that corporate communication will be positioned as a vital function integrated with the organisation's overall strategy through a proactive, transparent, and dialogue-focused approach. Keywords, New Media, Corporate Communications, Netflix, Digital Transformation, Humor