İnsülin direnci gelişmiş obez ratlarda krom pikolinat takviyesinin serum apelin,rezistin ve Fetüin-A düzeylerine etkisinin klinik önemi
Clinical importance of the effect of chromium picolinate supplementation on serum apelin, resistin and Fetuin-A levels in obese rats with advanced insulin
- Tez No: 893980
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL GEYİKLİ ÇİMENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada; yüksek yağlı diyet (YYD) ile beslenerek obez yapılan ve insülin direnci oluşan obez sıçanlarda bir eser element olan Krom Pikolinat'ın (CrPic) insülin direncine etkisini ve YYD 'ye eklenen kromun serum Apelin, Rezistin ve Fetüin-A gibi biyomoleküller üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız 12 hafta obezite ve insülin direnci gelişimi 8 hafta tedavi aşamasından oluşmaktadır. 5 deney grubu ve her deney grubu 6 sıçandan oluşturuldu. Kontrol grubu çalışma süresince standart pelet yem ile beslendi. YYD, YYD+50 μg/kg, YYD+100 μg/kg, YYD+150 grupları çalışma süresince YYD ile beslendi. Her hafta tartım yapıldı.12 hafta sonunda tüm gruplar HOMA-IR değerlendirmesi için, ksilazin-ketamin ile anesteziye alınarak kan alındı, glikoz ve insülin değerleri ölçüldü ve HOMA-IR düzeyi hesaplandı. YYD+50 μg/kg, YYD+100 μg/kg, YYD+150 gruplarına 8 hafta boyunca 50 μg/kg,100 μg/kg,150 μg/kg miktarlarında gavajla CrPic verildi. 8 hafta sonunda tüm gruptaki sıçanlar, ksilazin-ketamin ile anesteziye alınarak intrakardiyak kan örnekleri alındı, glikoz ve insülin değerleri ölçüldü ve HOMA-IR düzeyi hesaplandı. Serum Apelin, Rezistin ve Fetüin-A için alınan kan örnekleri rat assay ELISA yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to investigate the effect of chromium picolinate (CrPic), a trace element, on insulin resistance in obese rats that were fed a high-fat diet (HFD) and developed insulin resistance, and the effect of chromium added to HFD on biomolecules such as serum Apelin, Resistin and Fetuin-A. Our study consists of a 12-week obesity and insulin resistance development phase and an 8 week treatment phase.There were 5 experimental groups and each experimental group consisted of 6 rats. The control group was fed with standard pellet feed throughout the study. YYD, YYD+50 μg/kg, YYD+100 μg/kg, YYD+150 groups were fed with YYD throughout the study.Weighing was done every week. At the end of 12 weeks, all groups were anesthetized with xylazine-ketamine for HOMA-IR evaluation, blood was taken, glucose and insulin values were measured, and HOMA-IR level was calculated. CrPic was given to YYD+50 μg/kg, YYD+100 μg/kg, YYD+150 groups by gavage in the amounts of 50 μg/kg, 100 μg/kg, 150 μg/kg for 8 weeks. At the end of 8 weeks, rats in all groups were anesthetized with xylazine-ketamine, intracardiac blood samples were taken, glucose and insulin values were measured, and HOMA-IR levels were calculated. Blood samples taken for serum Apelin, Resistin and Fetuin-A were measured by the rat assay ELISA method.