Paying for premium: A critical look into technical audio quality in streaming services
Müzik akış platformlarındaki teknik ses kalitesine eleştirel bir bakış
- Tez No: 894009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Dünyadaki müzik üretimi ve tüketimi dijitalleşmenin hızıyla birlikte gün geçtikçe değişmiş ve mobil müzik akış hizmeti veren şirketlerle birlikte çok daha ulaşılabilir bir noktaya gelmiştir. Mobil müzik akış hizmeti veren platformlar, kullanıcıların önceki müzik dinleme deneyimlerini tamamıyla değiştirmiş, ses indirme (download) ve depolama şeklinde oluşan alışkanlıklarını kırmayı başarmıştır. Bu geçiş süreci özellikle büyük müzik şirketleri için oldukça sorunlu olsa da yaklaşık 20 yıllık bir süreç sonunda fiziksel satışta yaşanan kayıplar dijital kazançlarla telafi edilebilmiştir. Bu 20 yıllık zaman aralığında müzik akış hizmeti sunan sağlayıcılar, dinleyicilere farklı ve bir o kadar yenilikçi seçenekler sunarak pazar paylarını hızla yükseltmişlerdir. Sürecin en başında tamamıyla ücretsiz olarak başlayan ve müzik sektörüne darbe vuran bu anlayış, zaman içinde farklılaşmış ve sundukları servislerine çok yeni özellikler ekleyerek dinleyicileri ücretli olan (Premium) versiyonlara geçişe motive etmeyi başarmışlardır. Bu özellikler arasında çalma listeleri oluşturabilme, dinleme listelerine göre yeni şarkılar önerme, çevirim dışı şarkı dinleyebilme gibi bir çok cazip özellikler eklenmiştir. Bunun gibi özelliklere ek olarak daha iyi ses kalitesi vaadi ücretli (Birinci Sınıf / Premium) seçeneğin tercih edilmesinde çok önemli bir reklam unsuru olarak kullanılmış ve halen de kullanılmaktadır. Ücretsiz kullanıcılar düşük ses kalitesi ve reklamlı dinleme deneyimlerine ulaşırken, dinleyiciler ücretli seçeneğe geçtiklerinde yüksek kaliteli ses vaadine reklamsız ulaşabilmektedirler. Geçmişteki kalite algısına dair yapılmış çalışmalara ek olarak yapılan yeni çalışmalar göstermektedir ki yüksek kalite ses sistemlerine sahip olmayan ya da bu konuda ileri seviye eğitim almamış insanlar belirli ses kaliteleri arasındaki farkları algılayamamaktadır. Bunda ilerleyen sıkıştırma teknolojisin payı büyüktür. Mpeg formatının yıllar içinde gelişmesi dışında Ogg-vorbis ve AAC sıkıştırma formatlarının algoritmalarının gelişimi de dinleyicilerin düşük sıkıştırma oranlarında bile tatmin edici bir ses deneyimine ulaşmasını sağlamaktadır. Tüketici Elektroniği Derneği (Consumer Electronics Association) yaptığı bir çalışmada tüketicilerin %90'ının müzik dinleme deneyiminin en önemli parçası olarak ses kalitesini belirttiğini bildirmiştir. ZENNA Araştırma ve Danışmanlık tarafından gerçekleştirilen Türkiye Dijital Dünya Halk Geneli nezdinde“Müzik Dinleme Alışkanlıkları”araştırması 18 yaş ve üzeri 1200 kişi ile 11-15 Ocak 2018 tarihleri arasında online görüşme yöntemi uygulanarak gerçekleştirilmiş ve çıkan sonuçta Türkiye halkının yüzde 80'i genelde cep telefonundan müzik dinlerken diğer müzik dinleme araçları yani bilgisayar, radyo, televizyon, ses sistemi oranları cep telefonuna göre oldukça geride kalmıştır. Türk müzik sektörünün dijitalleşmenin ilk yıllarında geride kalması ve 2005 yılından önceki birçok repertuarın çok kısa bir zaman aralığında ve o günün en yüksek teknoloji standartlarına göre yüklendiği bilgisi de sektörün ileri gelen müzik insanları ile yapılan röportajlar sonucunda ortaya konulmuştur. Bu ropörtajlarda öncelikli olarak 2005-2012 yılları arasında Türkiye müzik endüstrisinin dijital dönüşüm sürecinde yaşanan zorlukları, sektörün öncü isimlerinden alınan derinlemesine görüşmeler aracılığıyla incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın odağında, dijital dönüşüm sırasında ortaya çıkan zorluklar, dijital platformlarla yapılan anlaşmalar ve yerel müzik pazarının dijital devrime geçişindeki konularda yaşanan zorluklar yer almaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, Metin Uzelli, Selim Serezli ve Bora Turan ile gerçekleştirilen görüşmeler temel veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, Türkiye'deki dijital müzik dağıtımının gelişimini şekillendiren faktörleri ve sektörün geleceği için önemli çıkarımlar sunmaktadır. Bu iki araştırmaya ek olarak sıkıştırma formatlarındaki ilerlemeyi ve yapılan ropörtajları göz önüne aldığımızda önemli bir soru ve sorun karşımıza çıkmaktadır. • Akış hizmeti sağlayıcıların vadettiklerinden daha düşük kalitede ses sundukları bir durumda, çoğunluk müşterilerin kullandığı ses dinleme cihazların akıllı cep telefonu ve benzeri araçlar olduğu düşünülürse, bu durum dinleyiciler tarafından fark edilebilir midir? • Ayrıca müzik yapımcılarının ve sanatçıların herhangi bir kısıtlama olmaksızın sisteme düşük kaliteli ses dosyalarını yükleme ihtimali halen mümkün müdür? • Aktif olarak dinleme yapılan akış sisteminde dijital dönüşüm sırasında yüklenen şarkılardan düşük kalitede ya da vaat edilen kaliteyi sağlamayan repertuar mevcut mudur? Türkiye müzik endüstrisindeki profesyonellerle gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler, 2005 öncesinde oluşturulan müzik veritabanlarında önemli ses kalitesi sorunlarına işaret etmektedir. O dönemde sınırlı internet altyapısı ve düşük bant genişliği göz önüne alındığında, müzik akış platformlarına yüklenen ses dosyalarının kalitesinin yeterince kontrol edilmeden dağıtılmış olma ihtimali oldukça yüksektir. Düşük bit hızındaki sıkıştırılmış ses dosyalarının, sistem gereksinimlerini karşılamak amacıyla daha yüksek bit hızlarında yeniden kodlanmasına rağmen, bu durumun mutlaka ses kalitesinde bir iyileşme sağlamadığı bilinmektedir. Örneğin, 128 kbps çözünürlüğünde bir MP3 dosyasının 24 bit/44.1 kHz gibi daha yüksek bir çözünürlüğe yükseltilmesi, dosya boyutunu artırsa da, orijinaldeki bilgi kaybını telafi edemez. Bu bulgular ışığında, çalışmada şu hipotezler test edilmiştir: H1: Müzik akış platformları, tüm içerik için vaat ettikleri ses kalitesini sürekli olarak sağlar. H2: Müzik akış platformları, yüklenen tüm şarkılarda vaat ettikleri ses kalitesi standartlarına uygun olarak yeterli ses kalitesi kontrollerini yapar. Ses kalitesi literatüründe, insan algısının müzikteki nüansları ne kadar iyi algılayabileceği üzerine yapılan çalışmalar bulunmaktadır. Bu doğrultuda, çalışmaya şu hipotez de eklenmiştir: H3: Dinleyiciler, aynı müzik parçasının yüksek çözünürlüklü ve düşük çözünürlüklü formatlarını ayırt edebilir. Bu sebeple bu çalışmada ücretli hizmetleri satın alarak diğer özelliklerin yanında yüksek ses kalitesine eriştiğini düşünen müşterilerin, gerçekten bu kaliteyi alıp alamadıkları araştırılmıştır. Bunun için servis sağlayıcıların sundukları ses kaliteleri teknik analizlere tabi tutulmuştur. Ek olarak, sisteme yapımcılar ve müzisyenler tarafından düşük kalitede ses içeren dosyaların yüklenip yüklenemeyeceği test edilmiştir. Çalışma kapsamına dünyada en çok tercih edilen iki müzik akış servis sağlayıcısı ve Türkiye'deki en popüler iki yerel müzik akış servis sağlayıcısı alınmıştır. Sonuçlar, bu platformların ücretli seçeneklerinin bazı durumlarda vadettikleri ses kalitesini sağlamadığını göstermiştir. Ayrıca, düşük kalitede yüklenen şarkıların akış servis sağlayıcılarının sistemleri tarafından engellenmediği ve bununla ilgili müşterilerin bilgilendirilmediği tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak, müşterilerin vadedilen ses kalitesini tam anlamıyla almamalarına rağmen ücretli hizmetlere devam ettikleri görülmüştür. Bu bulgular, Premium müzik akışı hizmetlerinde ses kalitesinin sağlanmasında daha fazla net ve doğru bilgilendirmeye ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bu sayede müşterilerin abone olacakları hizmetler konusunda daha sağlıklı kararlar almaları sağlanacak ve mümkün olan en iyi ses deneyimini alıp almadıkları konusunda net bir bilgilendirme yapılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The digital revolution has profoundly reshaped both the production and consumption of music on a global scale. The widespread adoption of mobile music streaming services has facilitated this transformation, offering users a convenient and seemingly boundless access to vast music libraries. These platforms have evolved beyond simply providing music access, offering premium packages that promise not only enhanced audio quality but also a lot of value-added features designed to elevate the user experience. These features include playlist creation capabilities, personalized song recommendations based on individual listening habits, and seamless offline listening functionalities. Moreover, the promise of better sound quality has become a key part of marketing, encouraging users to choose paid subscription models (often called“First Class”or“Premium”), rather than settling for lower audio quality and free-ads users experience. Recent research, however, building upon a foundation of prior studies, has cast doubt on the universality of this perceived distinction on audio quality. The findings suggest that individuals lacking specialized training or access to high-fidelity sound systems may struggle to notice subtle differences in certain audio qualities. Furthermore, the advancement of compression technologies like MPEG, Ogg-vorbis, and AAC has played a crucial role in ensuring a satisfactory listening experience even at lower compression ratios, further blurring the lines between varying sound qualities for the average listener. Given that smartphones and similar devices serve as the primary access point for music streaming for a vast majority of consumers, this discrepancy between promised and delivered audio quality warrants critical examination. Specifically, two key concerns emerge: • Can consumers readily notice deviations from the promised audio quality? • Are music producers and artists subject to any restrictions regarding the upload of low-quality audio files? Therefore, this study undertakes a critical evaluation of the veracity of streaming service providers' claims regarding the audio quality delivered through their premium services. Additionally, it assesses the extent to which music producers and artists can upload low-quality audio files without limitations. By focusing on two of the most prevalent global music streaming services world-wide and two local streaming services from Turkey, this investigation aims to shed light on the validity of these claims and the potential disconnect between promised and actual audio quality delivered to consumers. The findings of this study reveal that the premium options offered by these platforms do not consistently deliver the pledged audio quality, and low-quality audio files can indeed be uploaded without customer notification. Despite this discrepancy, consumers continue to subscribe to paid services, suggesting a potential acceptance or unawareness of the gap between promised and actual audio quality.