COVİD-19 pandemisi döneminde tanı alan akciğer kanseri olgularında pandeminin hastalığın tanı ve tedavi sürecine etkisinin incelenmesi
Investigation of the impact of the pandemic on the diagnosis and treatment process of the disease in lung cancer cases diagnosed during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 894010
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÜNSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Giriş: COVİD-19 pandemisi tüm dünyada sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde aksaklıklara yol açmış olup akciğer kanseri tanı ve tedavi sürecinde de etkisi olmuştur. Akciğer kanseri, dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin en sık sebeplerinden biridir ve prognozda erken teşhisin önemi tartışılmazdır. Biz de bu çalışmada; hastanemizde takipli, COVİD-19 pandemisi sürecinde tanı alan akciğer kanseri olgularında pandeminin hastalığın tanı, tedavi ve izlem sürecine olan etkisini incelemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışmada Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde COVİD-19 pandemisi öncesi Şubat 2019- Mart 2020 tarihleri arasında akciğer kanseri tanısı alan hastalar ve COVİD-19 pandemisi döneminde Nisan 2020- Nisan 2022 tarihleri arasında akciğer kanseri tanısı alan hastalar incelendi. Pandemi öncesi dönemde akciğer kanseri tanısı alan hastalar kontrol grubunu oluşturdu. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Etik Kurulu'ndan onay alınarak çalışmaya başlandı. Çalışmaya pandemi öncesi dönemde 80 hasta ve pandemi döneminde 80 hasta dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri, tanı için kullanılan yöntemler, biyopsi sonuçları, akciğer kanseri tanısı aldıkları dönemdeki evreleri, tanı aldıktan sonraki tedavi süreçleri, COVİD-19 tedavilerini nerede aldıkları, tesadüfen bulunan vakalar ve nedenleri retrospektif olarak hastane kayıt sisteminden elde edildi. Pandemi öncesi dönemde ve pandemi döneminde hastaların semptom başlangıcı- radyolojik tanı/patolojik tanı, hastane başvurusu- radyolojik tanı/patolojik tanı, patolojik tanı- tedavi başlangıcı arasındaki süreler kaydedilerek karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Bulgular: Pandemi öncesi dönemdeki hastaların %72.5'i (n=58) erkek, %27.5'i (n=22) kadın iken; pandemi dönemindeki hastaların %85'i (n=68) erkek, %15'i (n=12) kadındı. Pandemi öncesi dönemdeki hastaların %42'sinin TTBX, %23'ünün FOB ile tanı aldığı; pandemi döneminde ise hastaların %59'unun FOB ile, %11'inin TTBX ile tanı aldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of the Impact of the Pandemic on the Diagnosis and Treatment Process of the Disease in Lung Cancer Cases Diagnosed During the COVID-19 Pandemic Introduction: The COVID-19 pandemic has caused significant disruptions in healthcare delivery worldwide, including the diagnosis and treatment of lung cancer. Lung cancer is one of the leading causes of cancer-related deaths globally, and early diagnosis is crucial for better prognosis. Our study aims to investigate the impact of the pandemic on the diagnosis, treatment, and follow-up process of lung cancer cases in our hospital during the COVID-19 pandemic. Materials and Methods: We examined patients diagnosed with lung cancer at Ankara City Hospital between February 2019 and March 2020 (pre-pandemic) and those diagnosed between April 2020 and April 2022 (during the pandemic). The control group consisted of patients diagnosed before the pandemic, and we obtained approval from the Ankara Bilkent City Hospital Ethics Committee before starting the study. 80 patients in both periods were included in the study. Demographic information, diagnostic methods used, biopsy results, stages of lung cancer at diagnosis, treatment processes after diagnosis, where patients received COVID-19 treatments, cases found by chance, and their causes were obtained from the hospital registry system retrospectively. We also recorded and compared the periods between the onset of symptoms- radiological diagnosis/pathological diagnosis, hospital admission- radiological diagnosis/ pathological diagnosis, and pathological diagnosis- the start of treatment in the pre-pandemic period and during the pandemic period. Results: During the pre-pandemic period, 72.5% (n=58) of the patients were male and 27.5% (n=22) were female. In contrast, 85% (n=68) of the patients during the pandemic period were male and 15% (n=12) were female. Regarding the diagnostic methods used, 42% of the patients were diagnosed with transthoracic biopsy (TTBX) and 23% with fiberoptic bronchoscopy (FOB) in the pre-pandemic period. On the other hand, during the pandemic period, 59% of the patients were diagnosed with FOB and 11% with TTBX.