Video tabanlı egzersiz tanıma ve kalori yakımı tahmini
Video-based exercise recognition and calorie burn estimation
  1. Tez No: 894024
  2. Yazar: KAAN KUBİLAY ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Modern yaşam koşulları ve sağlıksız beslenme nedeniyle obezite ve hareketsizlik kaynaklı sağlık sorunları günümüzde büyük bir problem haline gelmiştir. Sağlıklı bir yaşam sürmek veya kilo vermek isteyen bireyler çeşitli spor aktiviteleri yapmayı tercih ederler, ancak bu aktivitelerin doğru bir şekilde yapılması ve yakılan kalorilerin doğru hesaplanması zordur. Yanlış kalori hesaplamaları kilo kontrolünü zorlaştırabilir ve motivasyon kaybına, metabolizma sorunlarına, yorgunluğa ve performans kaybına yol açabilir. Bu nedenle, egzersiz sırasında yakılan kalorinin doğru hesaplanması çok önemlidir. Bu çalışmada, kişinin yaptığı egzersiz türüne göre kendi videosu üzerinden ne kadar kalori harcadığını hesaplayan bir yazılım geliştirilmiştir. Yazılım, video görüntüsünden egzersiz türünü tanımlama, hareket sayısını sayma ve tahmini kalori yakımını izleme yeteneklerine sahiptir. Literatürde ayrı ayrı ele alınan video sınıflandırma, hareket sayma ve kalori hesaplama problemleri bu çalışmada bütüncül bir yaklaşımla bir araya getirilmiştir. Çalışmada barfiks, şınav, koşma, bisiklet, squat ve ip atlama gibi yaygın egzersiz türleri ele alınmıştır. Yapılan deneysel sonuçlara göre yüksek doğruluklar elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Due to modern living conditions and unhealthy eating habits, obesity and inactivity-related health issues have become major problems today. Individuals aiming to maintain a healthy lifestyle or lose weight often engage in various sports activities, but performing these activities correctly and accurately calculating the calories burned can be challenging. Incorrect calorie calculations can complicate weight control and lead to a loss of motivation, metabolic issues, fatigue, and performance decline. Therefore, accurately calculating the calories burned during exercise is crucial. In this study, software was developed to calculate the calories burned based on the type of exercise performed, using the individual's video footage. The software is capable of identifying the exercise type, counting repetitions, and tracking estimated calorie burn from video footage. Problems such as video classification, repetition counting, and calorie calculation, which are typically addressed separately in the literature, have been integrated into a holistic approach in this study. Commonly preferred exercise types such as pull-ups, push-ups, running, cycling, squats, and jumping rope have been considered. Experimental results demonstrated high accuracy.