Effect of the fed and ecb interest rate hikes according to changes of monetary policy against the unprecedented global inflation increase of the location on the stock prices of the companies included in the DAX index – a multiple times event study analysis
DAX endeksinde yer alan şirketlerin hisse senedi fiyatları üzerindeki benzersiz küresel enflasyon artışına karşı para politikasında değişikliklere göre fed ve ECB faiz artırımlarının etkisi – birden çok zamanlı olay etüdü analizi
- Tez No: 894067
- Danışmanlar: PROF. DR. FELIX ZEIDLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
2020 yılıyla beraber pandeminin getirdiği olumsuz ekonomik koşulları önlemek için başta Federal Rezerv ve Avrupa Merkez Bankası olmak üzere birçok merkez bankası parasal gevşemeye gitmiştir. Uluslararası etkiye sahip Fed ve Avrupa merkez bankasının piyasaya sağladıkları likidite enflasyonist ortamın oluşmasına olanak tanımıştır. Gelişmiş olarak tanımlanan ülkelerde ortaya çıkan ve hızla yükselen enflasyon aynı zamanda küresel diğer faktörlerinde etkisiyle son yılların rekorlarını kırmıştır. Fed ve ECB tarafından enflasyona karşı sıkılaştırıcı para politikalarına geri dönüş yapılmasıyla beraber birbirini takip eden faiz artışları gerçekleşmiştir. Faiz artışlarının firmaların borçlanma maliyetleri üzerindeki etkisi hisse senetlerinin piyasa tarafından genellikle negatif fiyatlanması ile sonuçlandığı bilinmektedir. Bu çalışmada Fed ve ECB para politikası kararlarının Alman DAX endeksi ve endeks içerisinde yer alan hisse senetleri üzerindeki fiyatlama etkisi incelenmiştir. Araştırma için olay etüdü (event study) yöntemi tercih edilmiştir. Bu çalışmanın literatüre olan katkısı her iki merkez bankasının oldukça şahin duruş sergilemesine karşın endekslerin süreç içerisinde fiyatlama davranışlarındaki mevcut farklılıkların incelenmesine yönelik analizlerin yapılmasıdır. Yapılan analizler sonucunda Fed kararlarının DAX endeksi üzerinde daha fazla etkiye sahip olduğu, piyasaların agresif ve ardışık faiz artışına rağmen toplantı özelindeki açıklamalara da bakarak pozitif fiyatlama davranışı sergiledikleri, buna bağlı olarak kümülatif anormal getirilerde faiz artışlarına rağmen yükselişler gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
To avoid the detrimental economic effects the epidemic will have in 2020, many central banks, especially the Federal Reserve and the European Central Bank, have gone for monetary expansion. The liquidity provided to the market by the internationally influential Federal Reserve, and the European Central Bank allowed the formation of an inflationary environment. Rapidly rising inflation, which emerged in developed countries, broke the records of recent years with the effect of other global factors as well. Following the return of the Fed and ECB to their tightening monetary policies against inflation, successive rate hikes took place. It is well recognized that interest rate increases have an impact. on firms' borrowing costs results in generally negative pricing of stocks by the market. In this study, the pricing effect of the Fed and ECB monetary policy decisions on the German DAX index and the stocks in the index has been examined. The event study method was preferred for the research. The study's contribution to the literature is to analyze the existing differences in the pricing behavior of the indices in the process, even though both central banks have a very hawkish stance. As a result of the analyzes made, it was observed that the Fed's decisions had more impact on the DAX index, the markets displayed positive pricing behavior despite the aggressive and consecutive interest rate hikes, by looking at the meeting-specific explanations, and accordingly, the cumulative abnormal returns increased despite the interest rate hikes.