Sağlık çalışanlarında örgütsel adalet algısı ile iş performansı arasındaki ilişki
The relationship between perception of organizational justice and job performance in healthcare professionals
- Tez No: 894069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN KIRAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmanın amacı sağlık profesyonellerinin örgütsel adalet algıları ile iş performansları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel araştırma deseni kullanılarak yapılan bu çalışma kesitsel nitelikte bir çalışmadır. Araştırmanın evreni Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi çalışanlarından oluşmaktadır. Kolayda örneklem yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışmanın örneklemi 280 kişiden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Örgütsel Adalet Ölçeği”ile“İş Performansı Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between health professionals' perceptions of organizational justice and their job performance. This study, which was conducted using a quantitative research design, is a cross-sectional study. The population of the study consists of the employees of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital. The sample of this study, which was conducted using convenience sampling method, consists of 280 people.“Organizational Justice Scale”and“Job Performance Scale”were used to collect the research data.