Çalışanların örgütsel adalet algıları ve performans arasındaki ilişki: sağlık işletmelerinde araştırma
The relationship between organizational justice of employees and performance: application health enterprises
  1. Tez No: 480232
  2. Yazar: İDRİS ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAĞRAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı; Çalışanların örgütsel adalet algılamaları ile performansları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Günümüzde karmaşıklaşan iş süreçleri ve giderek yoğunlaşan rekabet ortamı işletme çalışanlarının performanslarının daha etkin bir biçimde değerlendirilmesi ve bu bağlamda performansı etkileyen faktörlerin net bir biçimde ortaya konmasını zorunlu hale getirmektedir. Bu çalışmada örgütsel adalet algısının çalışan performansına etkisi araştırılma yoluna gidilmiştir. Literatürde bahsedilen etkiyi araştırmış olan çalışmaların bulunmasıyla birlikte çalışmanın Sivas İlinde uygulanacak olması hem nispeten özgün bir nitelik oluşturmakta hem de araştırma kapsamının belirlenmesinde bir kısıt tescil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is examining relationship between employees' perception of organisational justice and their performance. At the present time, complicating business processes and ever-increasing competition environment necessitate efficient evaluation of employees' performance and within this context, asserting factors influencing the performance. In common with finding other studies which investigated the mentioned relationship, conducting the research in Sivas both effectuates relatively authentic attribution and constitutes a limitation in determining of research scope.