Sağlık çalışanlarında örgütsel adalet algısının örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of organizational justice perception on organizational commitment in healthcare professionals
- Tez No: 620933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KUNDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gerek yerel gerek ise global bağlamda yoğun rekabet ortamında bulunduğumuz günümüzde örgütlerin, bu ortamlarda pozisyonlarını korumak için nitelikli çalışanlar kazanması ve onları örgütte tutması gerekmektedir. Nitelikli çalışanları yalnızca maddi olanaklar aracılığıyla örgütte tutmak genellikle mümkün olmamakla birlikte, onların çeşitli gereksinimlerini karşılamak ve örgüt ile çalışanlar arasındaki ideal ilişkiyi kurmak gerekmektedir. Çalışanların kendilerini örgütün içinde hissetmesi ve örgütsel hedefler uğruna çalışması adına, onların başta örgütsel bağlılığı güçlendirici etkinlikler olmak üzere amaçları önceden belirlenmiş çeşitli etkinliklere dahil edilmesi önem taşımaktadır. Örgütsel adalet algısı olarak adlandırılan, çalışanların bulundukları örgüt içinde onlara adil olarak davranıldığı algısı; örgütsel bağlılık için büyük önem taşımakta ve örgütsel bağlılığın en önemli ögeleri arasında bulunmaktadır. Örgütsel adalet ve bağlılık çalışanlarda çok sayıda olumlu örgütsel davranışlara yol açmaktadır. Özellikle kurumun başarısının büyük bölümünün çalışanlara bağlı olduğu sağlık kurumlarında, adalet algısı ve bağlılık kavramları daha da önemli hale gelmektedir. Bu yüzden yöneticiler, örgütsel hedeflerini elde edebilmek adına örgütsel adalet algısına ve örgütsel bağlılığa sahip çalışanlara ihtiyaç duymaktadır. Bu kapsamda çalışmada, sağlık kurumu çalışanlarının örgütsel adalet algısının örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın teori kısmında, örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık kavramları üzerine alanyazın çalışması yapılmıştır. Çalışmanın araştırma bölümünde ise belirlenen kurum çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen nicel araştırma metodu ile elde edilen veriler analiz edilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırmada çalışanların örgütsel adalet algısı ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bu doğrultuda çalışmanın hipotezi kabul edilmiş oldu. Özellikle iş hayatında çalışanların performansını yükseltmek ve başarıyı yakalamak içim önemli unsurlardan biri olan örgütsel bağlılık düzeyini arttırmak gerekmektedir. Bu sonuca elde edebilmek için ise çalışanların örgütsel adalet algılarının arttırılması gerekir.
Özet (Çeviri)
In today's environment, where we are in a highly competitive environment both locally and globally, organizations need to acquire and retain qualified employee in order to maintain their positions in these environments. While it is often unlikely to keep qualified employees in the organization through financial means only, it is necessary to meet their diverse needs and to achieve the ideal relationship between the organization and the employees. In order for the employees to feel themselves within the organization and to work for organizational goals, it is important to include them in various predefined activities, in particular to strengthen organizational commitment. The perception that employees are treated fairly in their organization, which is called the perception of organizational justice; It is of great importance for organizational commitment and is one of the most important elements of organizational commitment. Organizational justice and commitment lead to many positive organizational behaviors in employees. This is especially important in health institutions where the majority of the success of the institution is based on employees. Therefore, managers need employees with a sense of organizational justice and organizational commitment in order to achieve their organizational goals. In this study, the effect of the perception of organizational justice on the organizational commitment of health care workers was tried to be determined. In the theory part of the study, a literature study on the concepts of organizational justice and organizational commitment has been made. In the research part of the study, the findings obtained with the quantitative research method for the employees of the identified institutions were analyzed and the results were interpreted. In the research, it has been found that there is a positive and significant relationship between employees' perception of organizational justice and their organizational commitment levels. Accordingly, the hypothesis of the study was accepted. It is necessary to increase the level of organizational commitment, which is one of the important factors to increase the performance and success of employees, especially in business life. To achieve this result, employees' organizational justice perception should be increased.