Kazakistan ve Türkiye'deki öğretmen adaylarının eleştirel düşünme becerilerinin karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative analysis of critical thinking skills of prospective teachers in Kazakhstan and Türkiye
  1. Tez No: 894085
  2. Yazar: ZHANEL KURMASH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM SUZAN ÇARDAK, DOÇ. DR. MURAT DOĞAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kazakistan ve Türkiye'de çalışmaya katılan öğretmen adaylarının eleştirel düşünme beceri düzeylerinin cinsiyet, öğretmen eğitimi lisans programı ve ülke değişkenlerinin etkileşimine göre farklılaşma durumunu incelemektir. Araştırma tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmaya 2023-2024 öğrеtim yılındа Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 358 öğretmen adayı ile Kazak Ulusal Pedagoji Üniversitesinde öğrenim gören 300 öğretmen adayı katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Pamukkale Eleştirel Düşünme Becerisi Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde betimsel istatistiklerin yanında değişkenlerin etkileşim etkisini incelemek için iki yönlü ANOVA uygulanmıştır. Değişkenler arasında etkileşim etkisinin olması durumunda bu etkini kaynağını belirlemek amacıyla t-testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda her iki gruptaki öğretmen adaylarının eleştirel düşünme beceri düzeylerinin ortanın üzerinde olduğu, Türkiye ve Kazakistan çalışma gruplarının eleştirel düşünme becerilerinin cinsiyete göre farklılaşmadığı, Matematik Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programlarındaki öğretmen adaylarının ortalama puanlarının Türkiye'de çalışmaya katılan öğretmen adayları lehine anlamlı derecede farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the critical thinking skill levels of pre-service teachers participating in the study in Kazakhstan and Türkiye and to examine them according to interaction of gender, teacher education undergraduate programme and country variables. The research was designed in general survey model. In the 2023-2024 academic year, 358 prospective teachers studying at Anadolu University Faculty of Education and 300 prospective teachers studying at Kazakh National Pedagogical University participated in the study. The Pamukkale Critical Thinking Skills Scale was applied as a data collection tool in the study. In data analysis, two-way ANOVA was applied to examine the interaction effect of variables in addition to descriptive statistics. In case of an interaction effect between variables, t-test was applied to determine the source of this effect. As a result of the research, the arithmetic mean of the critical thinking skill scores of the prospective teachers in both groups was above the average score, the critical thinking skills of the Turkish and Kazakhstan study groups did not differ according to gender, and the average scores of the prospective teachers in Mathematics Teaching, Classroom Teaching and Guidance and Psychological Counselling programmes differed significantly in favour of the prospective teachers who participated in the study in Türkiye.