İnsansız hava araçları ile yüzey değişimlerinin belirlenmesi
Determination of changes in topography by unmanned aerial vehicle
  1. Tez No: 894087
  2. Yazar: AYTAÇ TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada uygulama alanı olarak İzmir İli, Çiğli İlçesi, Harmandalı Mahallesi'nde bulunan heyelan bölgesi seçilmiştir. Lokal olarak küçük heyelanların gerçekleştiği bölgede, 30 Ekim 2020 tarihinde Sisam Adası'nda gerçekleşen ve İzmir'i de etkileyen Mw:6,9 büyüklüğünde deprem ile büyük kütleler halinde zemin hareketleri geçekleşmiş ve çevredeki yapılara büyük hasarlar vermiştir. Çalışma kapsamında fotogrametrik yöntem ve GNSS ölçüm tekniği kullanılarak heyelan aktivitesi izlenmiştir. Etki alanının büyük olması nedeniyle insansız hava aracı kullanılmış ve belirli periyotlarda fotogrametrik uçuşlar yapılmıştır. Uçuşlardan elde edilen veriler işlenerek bölgenin sayısal yükseklik modeli ve ortofoto haritası üretilmiştir. Üretilen yüzey modellerinin periyotları arasında ki yükseklik farkları baz alınarak deformasyon ve mevsimsel değişim haritaları üretilmiştir. Aynı periyotlar içerisinde bölgeye tesis edilen noktalarda GNSS ölçümleri yapılmış ve benzer stratejiyle GNSS deformasyon farkları elde edilmiştir. Deformasyon ve mevsimsel değişim haritaları değerlendirilerek heyelan bölgesindeki düşey yönlü deformasyonlar, GNSS ölçüm noktaları incelendiğinde ise bölgedeki yatay yönlü deformasyonlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the landslide area located in Harmandalı Neighborhood, Çiğli District, Izmir Province, was selected as the application site. In this region, where small local landslides occur, the Mw:6.9 earthquake that occurred on October 30, 2020, on the Island of Samos and affected Izmir, caused significant ground movements in large masses and inflicted considerable damage to the surrounding structures. Within the scope of the study, landslide activity was monitored using photogrammetric methods and GNSS measurement techniques. Due to the large impact area, an unmanned aerial vehicle was used, and photogrammetric flights were conducted at specific intervals. The data obtained from the flights were processed to produce a digital elevation model and an orthophoto map of the region. Deformation and seasonal change maps were generated based on the height differences between the surface models produced at different periods. GNSS measurements were conducted at points established in the region within the same periods, and GNSS deformation differences were obtained using a similar strategy. By evaluating the deformation and seasonal change maps, vertical deformations in the landslide area were identified, and horizontal deformations in the region were detected when examining the GNSS measurement points.