Güney Kore'de kimlik inşasının tarihsel dinamikleri: Kookmin algısı
Historical dynamics of the construction of south Korean identity: Kookmin
  1. Tez No: 894088
  2. Yazar: HATİCE ÇİFTÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ERKOÇ YENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, Kore Yarımadası'nda ve özellikle Güney Kore'de milli kimlik inşasını inceleyerek, bu süreci şekillendiren tarihsel ve sosyal dinamiklere odaklanmıştır. Kore'nin etnik homojenliğinin korunması ile bunun milliyetçilik ve sivil kimlikle korelasyonu araştırılmaktadır. Çalışma üç ana bölümde yapılandırılmıştır. İlk bölüm, kimliğin rolünü ve tarih boyunca ve günümüzde bireyler ve toplumlar üzerindeki etkisini tartışarak, kimliğin farklılık ve dışlama siyasetini içeren politik bir kavram olduğunu savunmaktadır. Etnik kimlik, ortak kültür ve dilin milli kimlik oluşumundaki rolü incelenmektedir. Sonrasında, Kore'nin etnik homojenliğinin tarihsel kökenleri ve bu yapının nasıl korunduğu araştırılarak, milli kimliğin inşası detaylandırılmaktadır. Özellikle Japon emperyalizminin Kore milliyetçiliği üzerindeki etkisi, Kore milli hareketleri ve ideolojileri üzerinde durularak incelenmektedir. Üçüncü bölümde, Kore Yarımadası'nın 38. paralel boyunca Kuzey ve Güney olarak yapay bir şekilde bölünmesi ve bu bölünmenin milli kimlik üzerindeki etkileri üzerinde durulmaktadır. Bilhassa beş bin yıllık ortak tarihe rağmen iki Kore arasında“biz”tanımlarındaki farklılıklar vurgulanmaktadır. Ayrıca, çalışmada Güney Kore'de kookmin (milli kimlik) ve minjong (etnik kimlik) kavramlarının değişen önemi araştırılmaktadır. Bunun için de etnik ve sivil faktörlerin modern Güney Kore milli kimliği şekillendirmedeki rolü üzerine önceden gerçekleştirilmiş yararlanılmıştır. Öteki algısını anlamak içinse Kuzey Korelilere ve denizaşırı Korelilere yönelik algıların son yüzyıldaki değişimi üzerine yapılmış anket çalışmalarının değerlendirilmesine yer verilecektir. Son bölümde iki Kore hükümetinin de“diğer Kore”ye yönelik politikalarına ve kookmin'in Kuzey Kore rejimi ve halkına ilişkin algısının son yirmi yıl içerisindeki değişimine odaklanılacaktır. Çalışmamda yerel ve uluslararası anketler, başkanlık söylevleri, hükümet ve özel sektör istatistikler değerlendirilerek Güney Kore'deki milli kimliğin tarihsel ve sosyal dinamiklerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Kore'de milli kimliğin nasıl inşa edildiğini, etnik ve sivil kimliklerin etkileşimini ve devlet politikalarının son 75 yılda toplumsal birliği nasıl şekillendirdiği sorularını bu tez ile cevaplanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the construction of national identity in the Korean Peninsula and particularly in South Korea, focusing on the historical and social dynamics that have shaped this process. It examines the preservation of Korea's ethnic homogeneity and its relationship with nationalism and civic identity. The study is structured into several key sections. First chapter will discuss role of identity and its impact on individuals and societies, arguing that identity is a political concept encompassing the politics of difference and exclusion. Therefore, the role of ethnic identity, common culture, and language in the formation of national identity will be analyzed in first chapter. Herewith, the historical origins of Korea's ethnic homogeneity and how it has been maintained will be explored, detailing the construction of national identity in the second chapter. Particularly, the impact of Japanese imperialism on Korean nationalism will be emphasized with the focus on Korean national movements and ideologies in order to discuss the nationalization of the Korean people as a response to Japanese colonial efforts to assimilate Korean identity under the imperial concept. Third chapter will be on the afterwards' effects on Korean national identity of artificial division of the Korean Peninsula via highlighting the divergence in the definitions of“we”and“national other”among two Koreas despite a shared five-thousand-year history. Furthermore, the study investigates the evolving importance of the concepts of kookmin (national identity) and minjong (ethnic identity) in South Korea, assessing the role of ethnic and civic factors in shaping contemporary national identity and the shifting perceptions of North Koreans and overseas Koreans. Last chapter will be focused on the Korean governmental policies towards“other Korea”and kookmin perception of North Korean regime and its people within last twenty years. This thesis employs qualitative and quantitative methods, utilizing local and international surveys, presidential speeches, governmental and private sector statistics, and historical and theoretical approaches to provide a comprehensive analysis. The findings reveal how national identity in Korea has been constructed, the interplay between ethnic and civic identities, and how state policies have shaped societal unity over the past 75 years.