Örgütsel adalet ve sinizm ilişkisi: Çalışanların algıları ve sonuçları üzerine inceleme
Organizational justice and the relationship with cynicism: an examination of employees' perceptions and outcomes
- Tez No: 894089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SELİM SÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İşletmeler için gün geçtikçe insan odaklı politikalar izlemekte bu yönüyle de insan davranışlarının incelenmesi önem kazanmaktadır. Örgütlerde çalışan bireylerin örgüt içerisindeki algıları oldukça önemli bir durum oluşturmaktadır. Çalışanlar örgütün kendilerine karşı adaletsiz davranıldığını hissetmeye başlamaları ile birlikte örgüte karşı olumsuz davranışlar sergilemeye başlamakta bu durumda örgütün dengesini alt üst etmektedir. Örgütlerdeki adalet yapısı çalışanlar üzerinde oldukça etkili olup çalışanların motivasyonlarını ve performanslarını olumlu veya olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışanların adalet algılarının oluşmasında işverenlerin çalışanlarına karşı eşit tutum gösterip göstermediği etkili olmaktadır. Çalışanlar elde edilen hakların yanı sıra uygulanacak cezalara kadar eşitlik ilkesine göre muamele görmek isterler. Çalışanların örgüte yönelik geliştirdikleri tutum adaletli olup olmamaya göre değişiklik göstermektedir. Adil olmayan kurumlarda çalışanlar sinizm davranışı sergilemektedirler. Adaletsiz tutumlar kurumun güvenilirliğini de sarsmaktadır. Çalışanlarına adil davranmayan kurumların personeli de adaletsiz tutuma karşı tavır sergilemekle veya performansını düşürerek tepki vermektedir. Bu çalışmanın amacı örgütsel adalet ile sinizm arasındaki ilişkiye odaklanarak genel çerçeveyi çizmek ve adaletli tutumun önemini farklı bir bakış açısından ortaya koymaktır. Literatür çalışması yapılarak veri toplama çalışması yapılmıştır. Toplanan veriler analiz edilerek farklı bir yönden değerlendirme yapılmıştır. Yapılan araştırmalar incelenerek bu çalışmaların özet bilgilerine de yer verilmiştir. Çalışmada meta-analiz yöntemi kullanılmıştır. Özgünlük: Bu çalışma örgütsel adalet ve sinizm kavramları üzerine yapılmış araştırmalar incelenerek özgün bir çalışma olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Businesses increasingly follow human-centric policies, making the study of human behavior more important. The perceptions of individuals within organizations are crucial. When employees feel that the organization is treating them unfairly, they begin to exhibit negative behaviors towards the organization, disrupting its balance. The justice structure within organizations significantly affects employees, influencing their motivation and performance either positively or negatively. The formation of employees' perceptions of justice is influenced by whether employers display equal treatment towards them. Employees want to be treated according to the principle of equality, not only regarding the rights they receive but also in terms of the penalties applied. The attitude that employees develop towards the organization varies based on whether it is perceived as fair. In unfair institutions, employees exhibit cynical behavior. Unjust attitudes also undermine the institution's credibility. Employees of institutions that do not treat them fairly respond by either showing resistance or reducing their performance. The aim of this study is to outline the relationship between organizational justice and cynicism, highlighting the importance of fair behavior from a different perspective. Data collection was conducted through a literature review. The collected data was analyzed and evaluated from a different angle. Summaries of these studies were also included by examining the research conducted. The meta-analysis method was used in the study. Originality: This study is presented as an original work by examining research on the concepts of organizational justice and cynicism.