Güvene dayalı mesleklerde markalaşma kriterleri
Branding criteria for credence based jobs
  1. Tez No: 894090
  2. Yazar: ALARA DENİZ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TARI KASNAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma, güvene dayalı mesleklerde kişisel markalaşma kriterlerini araştırmayı amaçlamakta olup, özellikle doktorlar, üniversite profesörleri ve oto tamircilerine odaklanmaktadır. Araştırma, bu mesleklerde başarılı kişisel markalaşmaya katkıda bulunan önemli nitelikleri belirlemektedir. Karma yöntem yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada, temel nitelikleri belirlemek için 80 katılımcı ile ön anketler yapılmış, ardından bu niteliklerin önemini değerlendirmek için 303 kişiye detaylı anketler uygulanmıştır. Bulgular, doktorlar için işinde iyi, yenilikçi ve bakımlı olma gibi nitelikleri desteklerken üniversite profesörleri için işinde iyi, yenilikçi ve adaletli olma gibi niteliklerin önemli olduğunu göstermektedir. Oto tamircileri için ise işinde iyi, deneyimli ve titiz olma gibi nitelikler ön plana çıkmaktadır. Her meslek için elde edilen nitelikler ve bu niteliklere o meslek grubu spesifiğinde atfedilen değer farklıdır. Bu bulgular, güvene dayalı mesleklerde profesyonel itibar ve başarının artırılmasında belirli kişisel markalaşma niteliklerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate personal branding criteria in credence based professions, with a particular focus on doctors, university professors and auto mechanics. The research identifies important attributes that contribute to successful personal branding in these professions. Using a mixed methods approach, the study conducted preliminary surveys with 80 respondents to identify key attributes, followed by detailed surveys with 303 respondents to assess the importance of these attributes. The findings show that while doctors favour qualities such as being good at their job, innovative and well-groomed, university professors favour qualities such as being good at their job, innovative and fair. For auto mechanics, qualities such as being good at their job, experienced and meticulous come to the fore. The qualifications obtained for each occupation and the value attributed to these qualifications in the specific occupational group are different. These findings emphasise the importance of certain personal branding attributes in enhancing professional reputation and success in credence based professions.