Hâkim eş-Şehîd'in el-Kâfî adlı eseri: Tahkik ve inceleme (nikah bölümü)
Hâkim al-shahid's work called al-Kâfî: Verification and analysis (section on marriage)
  1. Tez No: 894095
  2. Yazar: NECAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
İmam Muhammed (v. 189/805) Hanefi mezhebinin tedvininde en önemli görevi üstlenmiştir. Mezhebin görüşlerini gelecek nesillere aktarmayı başarmıştır. Bu eserler Zâhirür'r-rivâye ve Nâdirü'r-rivaye olarak iki kısma ayrılmaktadır.Hâkim eş-Şehîd, (v. 334/945) İmam Muhammed'in Zâhirür'r-rivâye eserleri arasında en kapsamlı ve en önemli olan el-Asl kitabını el-Kâfî ismiyle ihtisar etmiştir. Bununla birlikte yer yer el-Asl dışındaki diğer Zâhirü'r-rivaye eserlerinden, nevâdirlerinden ve İmam Ebû Yusuf (v. 182/798) gibi diğer bazı Hanefi imamlarının eserlerinden nakillerde bulunarak istifade etmiştir. Hanefi mezhebinin en önde gelen âlimlerinden Serahsî'nin (v. 483/1090) el-Kâfî'ye şerh yazması ve birçok kaynak eserde kitaba atıf yapılması eserin önemini göstermektedir. Eserin müellif nüshası günümüze ulaşmamışsa da pek çok yazması kütüphanelerde mevcuttur. Çalışmamızda, müellifin hayatı, eserleri hakkında bilgiler verildikten sonra yazma nüshalara göre el-Kâfî eserinin Kitabü'n-nikâh kısmının tahkikini yapmak suretiyle aslına en yakın metni hazırlamayı amaçladık. Tahkikte tercih metodu kullanılmış olup nüshalarda bulunan farklılıklar dipnotlarda belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Imam Muhammad undertook the most important task in the codification of the Hanafi sect. He managed to convey the views of the sect to future generations. These works are divided into two parts: Zâhirür'r-rivaye and Nâdirü'r-rivaye. Hâkim al-Shahîd compiled the book al-Asl, which is the largest and most important among Imam Muhammad's Zâhirur'r-rivâye works, as a summary under the name of al-Kâfî. However, he sometimes benefited from other Zahiru'r-rivaye works other than al-Asl, his narrations and the works of some other Hanafi imams such as Imam Abu Yusuf. The fact that Sarakhsî, one of the most prominent scholars of the Hanafi sect, wrote a commentary on al-Kâfî and that the book is cited in many source works shows the importance of the work. Although the author's copy of the work has not survived to the present day, many manuscripts are available in libraries. In our study, we aimed to prepare the text that is closest to the original and most accurate by researching the Kitabü'n-nikâh section of al-Kâfî's work according to the manuscripts we determined, after giving information about the author's life and works. The differences were found in the copies where the preference method was used in the investigation are indicated with pseudonyms in the footnotes.