Ortaöğretim öğrencilerinin sporda ahlaki karar alma ve sportmenlik davranışlarının incelenmesi
Examination of secondary school students' moral decision making and sportsmanship behaviors in sports
- Tez No: 894102
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı okul türlerinde eğitim görmekte olan ortaöğretim öğrencilerinin sporda ahlaki karar alma ve sportmenlik davranışlarının bazı özellikler açısından incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Artvin il milli eğitim müdürlüğüne bağlı ortaöğretim kurumlarında eğitim gören öğrenciler, Örneklemini ise Hopa ve Arhavi ilçelerindeki milli eğitim müdürlüklerine bağlı farklı okul türlerindeki ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören araştırmaya gönüllü katılmayı kabul eden ve random yöntemiyle belirlenen öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımları kapsamında, tarama modellerinden ilişkisel tarama yöntemine dayalı olarak hazırlanmıştır. Veri toplama aracı olarak, Öğrencilerin demografik bilgilerini içeren kişisel bilgi formu, Lee ve arkadaşları (2007) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Gürpınar, (2014) tarafından gerçekleştirilen“Sporda Ahlaki Karar Alma Tutum Ölçeği”ile Koç (2013) tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi dersi Sportmenlik Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 26.00 (Statistical Package for Social Sciences, Chicago, Illinois, United States) paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel analiz olarak veriler normal dağılım gösterdiğinden ikili gruplar için t-testi, ikiden fazla olan gruplar için tek yönlü varyans analiz testi (ANOVA) ile ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise pearson korelasyon testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the moral decision-making and sportsmanship behaviors of secondary school students studying in different school types in terms of some characteristics. The population of the research consists of students studying in secondary education institutions affiliated with the Artvin provincial directorate of national education in the 2023-2024 academic year, and the sample consists of students studying in secondary education institutions of different school types affiliated with the national education directorates in Hopa and Arhavi districts, who agreed to participate in the research voluntarily and were determined by random method. The research was prepared within the scope of quantitative research approaches, based on the relational scanning method, one of the scanning models. As data collection tools, the personal information form containing demographic information of the students, the“Moral DecisionMaking Attitude Scale in Sports”developed by Lee et al. (2007) and its Turkish adaptation by Gürpınar, (2014) and the“Physical Education Lesson”developed by Koç (2013) were used. Sportsmanship Behavior Scale" was used. SPSS 26.00 (Statistical Package for Social Sciences, Chicago, Illinois, United States) package program was used for statistical analysis of the data obtained from the scales. As for statistical analysis, since the data showed normal distribution, t-test was used for double groups, one-way variance analysis test (ANOVA) was used for groups of more than two, and Pearson correlation tests were applied to determine the relationship between the scales.