Alt molar dişlerde furkasyon perforasyonlarının tamirinde kullanılan farklı kalsiyum silikat bazlı materyallerin dişin renklenmesine etkisi: In-vitro çalışma
The effect of different calcium silicate based materials used in the repair of furcation perforation in lower molar teeth on tooth staining: İn-vitro study
  1. Tez No: 894140
  2. Yazar: SEVİL ZIRHLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ÇELİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, estetik açıdan önemli bölgelerde kullanımda en uygun malzemeyi belirlemek için perforasyon tamirinde kullanılan 4 tip kalsiyum silikat esaslı materyalin dişin renk değişimi üzerine etkisinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda çeşitli sebeplerle çekilmiş 85 tane 2 köklü alt molar kullanıldı. Dişlerde restorasyonun, çürüğün olmamasına ve köklerin ayrık olmasına dikkat edildi. Dişlerin kökleri furkasyon bölgesinin 2 mm altından olacak şekilde fissür frezle uzaklaştırıldı. Daha sonra dişlerin endodontik giriş kaviteleri elmas rond ve fissür frez yardımı ile açıldı. Bukkal yüzeydeki dentin kalınlığı 2,5-3 mm olacak şekilde dijital kumpas kullanılarak standardize edildi. Her bir örneğin furkasyon bölgesinde 1,4 mm çapındaki elmas rond frez ile perforasyon oluşturuldu. Çalışmamızda kontrol grubu n=5 ve deney grupları n=20 (4 grup) olacak şekilde ayarlandı. 1. grup, 2. grup, 3. grup ve 4. gruptaki dişlere sırasıyla Biodentine, Bio-C Repair, EndoCem MTA Premixed ve NeoPutty uygulandı. Kontrol grubundaki örneklere herhangi bir tamir materyali uygulanmadı. Bütün gruplardaki dişler silikon ölçü materyali içerisine gömüldü ve renklenmeyi takip etmek için %100 nemli ortamda 37°C'de 6 ay boyunca inkübitörde saklandı. Renk ölçümleri CIE L*a*b* sistem kullanılarak, spektrofotometre ile deney başlangıcında ilk ölçüm, 1. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6. ay olmak üzere toplam 5 farklı zaman diliminde yapıldı. ΔE ve ΔL değerleri One Way Anova testi, Tukey testleri ve Repeated Anova testi kullanılarak karşılaştırıldı. 3. ve 6. aylarda, Grup 3 ve 4'ün ΔE değerleri Grup 1 ve 5'e göre anlamlı derecede daha yüksek (p 0,05). Gruplardan bağımsız 3. ve 6. aylarda ΔE değerleri açısından istatistiksel olarak fark yoktu, diğer zaman aralıklarında istatistiksel olarak fark vardı (p> 0,05). Gruplardan bağımsız ΔL değerleri açısından 1. ve 3.aylarda istatistiksel olarak fark yoktu, diğer zaman aralıklarında fark vardı (p> 0,05). Biodentine'nin renk değişimine etkisi, Endocem MTA Premixed ve NeoPutty'den anlamlı derece düşük bulunmuş, Bio-C Repair ile kıyaslandığında ise farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effect of 4 types of calcium silicate-based materials used in perforation repair on tooth color change in order to determine the most suitable material for use in aesthetically important areas. In our study, 85 two-rooted lower molars extracted for various reasons were used. Care was taken to ensure that there was no restoration or decay in the teeth and that the roots were separated. The roots of the teeth were removed with a fissure bur, 2 mm below the furcation area. Then, the endodontic access cavities of the teeth were opened with the help of a diamond rond and fissure bur. Dentin thickness on the buccal surface was standardized to 2.5-3 mm using a digital caliper. A perforation was created in the furcation region of each sample with a 1.4 mm diameter diamond round bur. In our study, the control group was set to n=5 and the experimental groups were n=20 (4 groups). Biodentine, Bio-C Repair, EndoCem MTA Premixed and NeoPutty were applied to the teeth in the 1st group, 2nd group, 3rd group and 4th group, respectively. No repair material was applied to the samples in the control group. Teeth in all groups were embedded in silicone impression material and stored in an incubator at 37°C in a 100% humid environment for 6 months to follow the coloration. Color measurements were made with a spectrophotometer using the CIE L*a*b* system, at a total of 5 different time periods: the first measurement at the beginning of the experiment, the 1st week, the 1st month, the 3rd month and the 6th month. ΔE and ΔL values were compared using One Way Anova test, Tukey tests and Repeated Anova test. At the 3rd and 6th months, ΔE values of Groups 3 and 4 were found to be significantly higher (p 0.05). There was no statistical difference in terms of ΔE values at the 3rd and 6th months, independent of the groups, but there was a statistical difference at other time intervals (p> 0.05). There was no statistical difference in terms of ΔL values independent of the groups at the 1st and 3rd months, but there was a difference at other time intervals (p> 0.05). The effect of Biodentine on color change was found to be significantly lower than Endocem MTA Premixed and NeoPutty, and did not differ when compared to Bio-C Repair.