Hipoksik iskemik ensefalopati(HİE) nedeniyle hipotermi uygulanan bebeklerin 12. ayda renal fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Assessment of renal function at 12 months in infants treated with hypothermia for hypoxic ischemic encephalopathy(HİE)
  1. Tez No: 894139
  2. Yazar: BÜŞRA FATMA BEYTER ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKE MUNGAN AKIN, DR. ÖZLEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Yenidoğan döneminde başlayan böbrek hasarının, uzun dönem böbrek fonksiyonları üzerine etkisinin öngörülmesi; bu hasta grubunun takip ve yönetimi hakkında önemli bilgiler sağlayabilir. Çalışmamızda, Hipoksik İskemik Ensefalopati (HİE) tanısı konmuş ve terapötik hipotermi (TH) tedavisi uygulanmış yenidoğanların doğumdan itibaren yenidoğan dönemi ve 12. ayda böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesini amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tek merkezli, prospektif gözlemsel bir çalışma olarak Mart 2023- Mart 2024 tarihleri arasında SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Riskli Bebek İzlem Polikliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya; 36 hafta ve sonrasında doğmuş, HIE tanısı almış ve TH uygulanmış bebekler dahil edilmiş olup, hastaların 1 yaş kontrolündeki boy, kilo, baş çevresi ölçümleri, sistolik ve diyastolik kan basınçları kaydedilmiş; hemogram, biyokimya ve spot idrar tetkikleri yapılmıştır. Renal ultrasonografi ve doppler ultrasonografi ile böbrek yapıları ve fonksiyonları detaylı olarak değerlendirilmiştir. Verilerin toplanmasında kullanılan“Katılımcı Bilgi Formu”ile hastaların demografik bilgileri, doğum ve postnatal süreçleri, yoğun bakım süreci, hipotansiyon ve inotrop ihtiyaçları gibi bilgiler retrospektif olarak kaydedilmiştir. Verilerin analizi SPSS 23.0 programı kullanılarak yapılmış, kategorik veriler için Ki kare testi ve Fisher exact testi, sürekli veriler için ise Mann-Whitney U testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Predicting the long-term effects of neonatal renal injury on kidney function can provide crucial insights into the follow-up and management of this patient group. In our study, we aim to assess kidney function from the neonatal period through 12 months in newborns diagnosed with Hypoxic-Ischemic Encephalopathy (HIE) and treated with therapeutic hypothermia (TH). Materials and Method: The study was conducted as a single-center, prospective observational study between March 2023 and March 2024 at the SBÜ Ümraniye Training and Research Hospital's High-Risk Infant Follow-Up Clinic. This study included infants born at or after 36 weeks of gestation, diagnosed with perinatal asphyxia, and treated with therapeutic hypothermia (TH). During their 1-year followup, measurements of height, weight, head circumference, systolic and diastolic blood pressure were recorded, along with hemogram, biochemical, and spot urine tests. Renal structures and functions were assessed in detail using renal ultrasonography and Doppler ultrasonography. Data were collected retrospectively using a“Participant Information Form,”which included demographic information, birth and postnatal processes, intensive care course, and needs for hypotension and inotropes. Statistical analysis was performed using the SPSS 23.0 program, with Chi-square and Fisher's exact tests used for categorical data, and the Mann-Whitney U test for continuous data.