Furkasyon perforasyonlarının tamirinde kullanılan farklı biyomateryallerin sızdırmazlıklarının karşılaştırılması
Comparison of the sealing properties of different biomaterials used in the repair of furcation perforations
  1. Tez No: 862008
  2. Yazar: NURSELİ GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Endodontik tedavi sırasında başarısızlığa sebep olan bazı komplikasyonlar meydana gelebilir. Furkasyon perforasyonları da bunlardan biridir ve bu perforasyonlar kök kanal sistemi ile periodontal dokular arasında iletişime neden olarak periradiküler dokularda enflamasyona sebep olabilir. Meydana gelen bu enflamasyon zamanla periodontal ataçman kaybına, kemik rezorpsiyonuna ve periodontal cep oluşumuna sebep olabileceğinden dolayı meydana gelir gelmez tamiri yapılmalıdır. Bu çalışmanın amacı, furkasyon bölgesinde meydana gelen perforasyonların tamirinde kullanılan farklı biyoseramik materyallerin sızdırmazlıklarının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda kullanmak üzere yeni çekilmiş, çürüğü, kırık veya çatlağı olmayan, 70 adet daimî alt molar dişleri seçildi. Dişler, mine- sement sınırının 3 mm üzerinden işaretlenerek separe yardımıyla dekorone edildi. Daha sonra furkasyonun 3 mm apikalinden kökler ampute edildi. Uzun rond frez yardımıyla dişlere standart giriş kavitesi açıldı. Her örnekteki kanal açıklıklarına ve her kökün apikal ucu kompozit materyali ile kapatıldı. Tüm azı dişleri kavite duvarları ve pulpa tabanı da dahil olmak üzere iki kat şeffaf tırnak cilası ile kaplandı. Dişlerin dış yüzeyinden, 1.4 mm çapındaki rond frez ile furkal bölgeden perforasyon oluşturuldu. Dişlerin dış yüzeyleri periradiküler dokuları taklit etmesi için silikon ölçünün içine dikkatlice gömüldü. Örnekler gruplara ayrıldı (n=15). Grup A: Biodentin, Grup B: Well-Root Putty, Grup C: TotalFill BC-RRM, Grup D: NeoPutty olacak şekilde tamirleri yapıldı. Gruplara ek olarak (n=5) pozitif ve negatif kontrol grubu belirlendi. Örnekler sertleşme tamamlanınca %2' lik metilen mavisiyle 48 saat süre ile boyandı. Akan suyun altında yarım saat yıkandıktan sonra örnekler bukkolingual olacak şekilde kesitlere ayrıldı ve stereomikroskopta x20 büyütme altında incelendi. Bulgular: Gruplara göre % ortanca değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır (p=0,002). Biodentine grubunun ortancası 54,79, Totalfill BC-RRM grubunun ortancası 32,84, Well-Root PT grubunun ortancası 20,74 ve NeoPutty grubunun ortancası 53,75 olarak elde edilmiştir. Well-Root PT ile Biodentine ve NeoPutty arasında bir fark vardır. Sonuçlar: Biodentine en yüksek sızdırma oranına sahipken Well-Root Putty en az sızdırma oranıyla en yüksek başarıyı elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: During endodontic treatment, some changes may occur that cause failure. Furcation perforations are one of them, and these perforations may cause inflammation in the periradicular tissues by causing communication between the root canal system and periodontal tissues. This inflammation can cause periodontal attachment loss, bone resorption and periodontal pocket formation, and the damage that occurs can be repaired. The purpose of this service is to compare the cells of different bioceramic cuts used in the repair of perforations occurring in the furcation area. Materials and Methods: 70 freshly extracted permanent lower molar teeth without caries, fractures or cracks were selected to be used in our study. The teeth were marked 3 mm above the cemento-enamel border and decorated with the help of a separator. Then, the roots were amputated 3 mm apical to the furcation. A standard access cavity was opened for the teeth with the help of a long round bur. The canal openings in each sample and the apical end of each root were closed with composite material. All molars, including the cavity walls and pulp floor, were coated with two layers of clear nail polish. A perforation was created from the outer surface of the teeth in the furcal region with a 1.4 mm diameter round bur. The outer surfaces of the teeth were carefully embedded into the silicone impression to mimic the periradicular tissues. The samples were divided into groups (n = 15). Repairs were made as Group A: Biodentine, Group B: Well-Root Putty, Group C: TotalFill BC-RRM, Group D: NeoPutty. In addition to the groups (n=5), positive and negative control groups were determined. When the hardening was completed, the samples were stained with 2% methylene blue for 48 hours. After washing under running water for half an hour, the samples were sectioned buccolingually and examined under a stereomicroscope under x20 magnification. Results: There is a statistically significant difference between the % median values according to groups (p=0.002). The median of the Biodentine group was 54.79, the median of the FKG Totalfill group was 32.84, the median of the Well-root group was 20.74 and the median of the NeoPutty group was 53.75. There is a difference between well-root and Biodentine and Neoputty. Conclusion: While Biodentine had the highest leakage rate, WellRoot Putty achieved the highest success with the least leakage rate.