Mantar zehirlenmeli hastalarda klinik şiddet ile hemogram parametleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 894164
  2. Yazar: EZEL OSMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIZIR UFUK AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUVAM) Erişkin Acil Servisi'ne mantar zehirlenmesi nedeni ile başvuran hastalarda klinik şiddet ile hemogram parametreleri ile arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve yöntem: Bu çalışma Temmuz 2015 ile Kasım 2023 tarihleri arasında mantar zehirlenmesi nedeni ile başvuran 107 hasta ve benzer yaş ve cinsiyete sahip 107 kontrol ile yürütülmüştür. Hastalara ait veriler hastane bilgi yönetim sistemi ve arşiv dosyalarından geriye dönük olarak elde edilmiştir. Veri girişi ve verilerin analizinde IBM SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların %56.1'i kadın ve %43.9'u ise erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 53.116.3 yıl; minimum yaş 18 yıl ve maksimum yaş ise 96 yıl idi. Hastaların %63.6'sında şikayetler mantar alımını takiben ilk 6 saatte başlamış iken; %36.4'ünde ise 6 saatten sonra başlamıştı. Mantar zehirlenmesi nedeniyle hastaların %61.7'sine gastrik lavaj ve aktif kömür uygulaması yapılmıştı. Hastaların %72'si N-asetilsistein, %16.8'i penisilin G ve %10.3'ü ise silibinin tedavisi almıştı. Hastaların %43'ü servise ve %15'i ise yoğun bakıma yatırılarak takip edilmişti. Ortalama hastanede yatış süresi 4.84.3 gün idi. Hastaların acil servise başvuru anında %18.7'sinde hepatoselüler hasar ve %19.6'sında ise böbrek hasarı olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to examine the relationship between clinical severity and hemogram parameters in patients who applied to Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center (SUVAM) Adult Emergency Service with mushroom poisoning. Patients and methods: This study was conducted with 107 patients admitted due to mushroom poisoning between July 2015 and November 2023 and 107 controls of similar age and gender. Data regarding the patients were obtained retrospectively from the hospital information management system and archive files. IBM SPSS 24.0 package program was used for data entry and data analysis. Results: 56.1% of the patients were female and 43.9% were male. The average age of the patients is 53.116.3 years; The minimum age was 18 years and the maximum age was 96 years. In 63.6% of the patients, complaints started within the first 6 hours following mushroom intake; In 36.4% of cases, it started after 6 hours. Gastric lavage and activated charcoal were applied to 61.7% of the patients due to mushroom poisoning. 72% of the patients received N-acetylcysteine treatment, 16.8% received penicillin G and 10.3% received silibinin treatment. 43% of the patients were hospitalized in the ward and 15% in the intensive care unit. The average hospital stay was 4.84.3 days. It was observed that 18.7% of the patients had hepatocellular damage and 19.6% had kidney damage at the time of admission to the emergency department.