Hastanemiz materyallerinde mantar zehirlenmeleri
- Tez No: 60615
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT EFE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Allergy and Immunology, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
102 ÖZET Bu çalışmada, Şişli Et fal Hastanesi 1,2,3,4. İç Hastalıkları Kliniklerinde 1980-1987 yılları arasında mantar zehirlenmesi tanısı ile yatan 83 hasta retros- pektif olarak incelenmiş, elde edilen sonuçlar literatür verileri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen toplam 83 vak'anın 37 si erkek ve 46 sı kadındır. Hastalar Mart 1980 ve Kasım 1987 tarihleri arasında yatarak tedavi görmüşlerdir. Hastalarda en küçük yaş 13 ve en büyük yaş 70 olmak üzere yaş ortalaması 32,2 dir. Hastaların % 80,7 si Sonbahar aylarında müracaat etmişlerdir. Hastaların 68 i semptomların başlangıcından itibaren ilk 6 saat içinde, 6 sı 6-12 saat içinde ve 9 u da 12 saatten sonra müracaat etmişlerdir. Ana semptom bulantı, kusma, olup hastaların 78 inde (% 93.9) görülmüştür. Diare 30 vak'a (% 36.1), karın ağrısı 4 vak'a (% 4,8), baş ağrısı ve terleme 2 şer vak'a (% 2,4), çarpıntı, ağız kuruluğu, el ve ayaklarda uyuşma birer vak'adır (% 1,2). Bu hastaların hastanede kalış süreleri en az 1 gün ve en fazla 18 gün olmak üzere ortalama 5,1 gündür. Mantar zehirlenmesi ile gelen hastalara, hastanemiz iç hastalıkları klinik lerinde sıvı tedavisi, sıvı ve steroid tedavisi, sıvı ve atropin tedavisi, sıvı, steroid ve K vitamini tedavisi, sıvı ve antibiotik tedavisi gibi çeşitli tedavi kombinasyonları uygulanmıştır. Uygulanan tedavi kombinasyonları neticesi toplam 83 vak'anın 77 si (% 92.7) şifa bulmuş, 3 vak'a (% 3,6) ex olmuştur. Hastanemizde mantar idantifikasyonu yapılamamıştır. Fatal sonlanabilen, bazen kitleleri etkileyebilen bu konu hakkında halkın zaman zaman kitle iletişim araçları ile uyarılması, kötü sonuçların önlenmesi bakımından yararlı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
103 SUMMARY In this study 83 patients were assessed retrospectively who were hospitalized with the diagnosis of mushroom poisoning in the Clinics of internal Medicine at Şişli Etfal Hospital. Results are compared with the results of investigations on this subject. 37 male and 46 female patients were assessed in this survey.These patients were hospitalized during the period, between March 1980 and November 1987. After the beginning of symptoms in the first 6 hours 68 of the whole patients, in 6 to 12 hours 6 of them and after 12 hours 9 of them were admitted to the hospital. The youngest patient was 13 years old and the oldest patient was 70 years old. The mean age of the patients was 32.2 years. 80.7% of the whole admissions were realized during the fall. The main symptoms were nausea and vomiting, which were present in 78 patients (93.9%). The other syptoms were diarrhea in 30 patients (36.1%), abdominal pain in 4 patients (4.8%), headache and sweating in 2 patients (2.4%). Palpitation, mouth dryness and paresthesias determined in 3 patients seperately. The mean hospitalization time was 5.1 days, ranging from 1 to 18. In the Clinics of Internal Medicine of our Hospital different treatement regimes were applied such as; fluid, fluid and corticosteroid, fluid and atropine, fluid and corticosteroid and vitasia K, fluid and antibiotics. In these treatment regimes 77 patients healed and 3 patients died. Mushroom identification couldn't be done in our hospital. People must be warned by the mass media about mushroom poisoning, that could be fatal in some cases, and effect masses.