Sürdürülebilirlik raporu yayınlamanın şirket hisse senedi fiyatına etkisi (2013-2022 dönemi için Borsa İstanbul'da işlem gören BİST100 endeksi şirketleri)
The effect of sustainability report publication on company stock price (BIST100 index companies traded in borsa İstanbul for the period 2013-2022)
- Tez No: 894165
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATILIM MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, 2013-2022 döneminde Borsa İstanbul'da işlem gören BIST100 Endeksi şirketlerinin sürdürülebilirlik raporu yayınlamalarının bu süreçte hisse senedi getirisine olan etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Ana araştırma sorusu, sürdürülebilirlik raporu yayınlamanın hisse senedi getirisine etkisi olup olmadığıdır. Sonuçlara göre, sürdürülebilirlik raporu yayınlayan firmaların, yayınlamayan firmalara göre yıllık hisse senedi getirisinin 0.1244 birim daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Bulgular, Türkiye'de yatırımcıların henüz sürdürülebilirlik raporlarına ciddi önemi vermediği veya bu raporları yayınlamanın etkilerinin henüz ortaya çıkmadığını göstermektedir. Yatırımcılara şu aşamada sürdürülebilirlik raporu yayınlama durumunun bir indikatör olarak görülmemesi gerektiği tavsiyesi verilmektedir. Çalışma, Türkiye'de bir ilk olup, dünya literatürüne daha uzun bir zaman aralığı ve daha geniş bir veri havuzuna sahip bir analiz kazandırmaktadır. Ayrıca, firmalara ve politika yapıcılara sürdürülebilirlik raporlarının etkileri hakkında yol gösterme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the influence of publishing sustainability reporting on the stock returns of companies included in the BIST100 Index traded on Borsa Istanbul between 2013 and 2022. The primary research question is whether the publication of a sustainability report affects stock returns. The results indicate that the stock returns of firms that publish sustainability reports are, on average, 0.1244 units lower than those of firms that do not publish sustainability reports. The findings indicate that investors in Turkey have not yet accorded significant importance to sustainability reports, nor have the effects of publishing such reports become evident. It is therefore advised that investors do not consider sustainability reporting as an indicator at this stage. This study represents the first of its kind in Turkey and contributes to the global literature by examining a longer time period and a more extensive data set. It also has the potential to provide guidance to firms and policymakers on the impact of sustainability reporting.